Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi Buxarestdə yad edilib
Azərbaycanın Rumıniyadakı səfirliyi tərəfindən Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anım günü münasibətilə Buxarestdə “Azərbaycan və Rumıniya arasında münasibətlərin qurulmasında Heydər Əliyevin rolu” adlı dəyirmi masa təşkil edilib.
Əvvəlcə Ulu Öndərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edib, onun müdrikliyi və dövlətçilik təcrübəsi ilə apardığı daxili və xarici siyasətin nəticələrindən, Azərbaycanın ilk Konstitusiyasının müəllifi kimi dövlətçiliyimizdəki xidmətlərindən danışıb. Heydər Əliyev irsinin günümüzdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini vurğulayan səfir çıxışında Azərbaycan xalqının 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi şanlı Qələbəyə toxunaraq onun bütövlükdə Cənubi Qafqaz regionuna sülh gətirdiyini qeyd edib. O, cari il avqustun 8-də Vaşinqtonda imzalanmış sənədin və Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, artıq Azərbaycan ərazisindən Ermənistana yüklərin çatdırılmasını ölkəmizin xoş niyyət göstəricisi kimi səciyyələndirib.
Daha sonra Rumıniyanın sabiq Prezidenti, Rumıniya Demokratiya Fondunun rəhbəri Emil Konstantinesku tədbirə göndərdiyi videomüraciətdə Ümummilli Liderlə bağlı xatirələrini danışmış, ötən əsrin 90-cı illərində Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin və TRACECA layihəsinin formalaşmasında Heydər Əliyevin rolundan bəhs edib.
Mərasimdə Rumıniya Senatının üzvləri Sebastian Çernik, Katalin Daniel Fenekiu, Kristian Şipoş, deputatlar Adrian Solomon və Amet Varol, Türkiyə Respublikasının Rumıniyadakı səfiri Özgür Kıvanç Altan, Pakistanın səfiri İlyas Mahmud Nizami, Gürcüstanın səfiri Tamar Beruçaşvili, Rumıniya müsəlmanlarının müftisi Yusuf Murat və digərləri çıxış edib, mənalı ömrünü xalqına, Azərbaycanın möhkəmlənməsinə və yüksəlişinə həsr etmiş dünyaşöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə, onun Azərbaycan-Rumıniya əlaqələrinin genişləndirilməsindəki müstəsna roluna, müasir Azərbaycanın dünyada tutduğu xüsusi yerə yüksək qiymət veriblər.
Tədbirin sonunda Ümummilli Liderin anım gününə həsr edilmiş qısametrajlı sənədli film izlənilib.
Dəyirmi masa Rumıniya televiziya kanalları və mətbuatı tərəfindən geniş işıqlandırılıb.
Tədbirdə Qazaxıstanın Rumıniyadakı səfirliyinin təmsilçiləri, “SOCAR Petroleum SA” şirkətinin, Türk İş Adamları Dərnəyinin rəhbərliyi, Rumıniyada yaşayan və fəaliyyət göstərən türk və İran azərbaycanlılarının icmalarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Həmçinin mərasim iştirakçılarına Ümummilli Liderin keçdiyi həyat yoluna və Azərbaycan naminə gərgin fəaliyyətinə, eləcə də Rumıniya-Azərbaycan münasibətlərinə həsr olunmuş fotosərgi ilə tanış olmaq imkanı yaradılıb. Sərgini izləyənlərə səfirliyin əməkdaşları tərəfindən ətraflı məlumat verilib.

The Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania organized, on December 9, round table discussion entitled “The Role of Heydar Aliyev in Establishing the Bilateral Relations between Romania and Azerbaijan.” The discussion brought together senators and deputies of the Romanian Parliament, heads of diplomatic missions accredited in Romania, representatives of Turkish organizations, public figures, and media representatives.
Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people and the founder of the modern Azerbaijani state, played a fundamental role in the development of bilateral Romanian–Azerbaijani relations. His political vision laid the groundwork for strengthening a long-term partnership between the two countries — a partnership that continues to grow today. The bust of Heydar Aliyev in Bucharest remains a symbol of this new beginning, and the extensive redevelopment project that will take place next year reaffirms the mutual respect for the history of bilateral relations.
A special moment of the event was the video message delivered by the former President of Romania, Emil Constantinescu, who had personally known Heydar Aliyev. In his address, he highlighted the decisive contribution of the Azerbaijani leader to the formation of the modern Azerbaijani state and to laying the foundation of the partnership with Romania.
In his speech, Gudsi Osmanov, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania, emphasized the historical importance of Heydar Aliyev’s leadership: “He answered the call of the people, and thanks to his political experience and his qualities as a statesman of global stature, he succeeded in pulling the country out of a deep crisis, securing a ceasefire in the Karabakh conflict, and laying the foundations for Azerbaijan’s economic development.”
Participants also had the opportunity to explore an exhibition dedicated to the life and work of Heydar Aliyev, illustrating his political journey and his decisive role in shaping contemporary Azerbaijan.