Mayın 12-də Azərbaycanın Rumıniyadakı səfirliyi tərəfindən Rumıniya Senatında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü münasibətilə konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan və Rumıniyanın Dövlət himnləri səsləndirilib, daha sonra Ulu Öndərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən, onun dövlətçilik təcrübəsindən danışıb. Azərbaycan xalqının tarixində və taleyüklü məsələlərinin həllində Heydər Əliyevin müstəsna xidmətlərini qeyd edən səfir onun siyasi xəttinin bütün sahələrdə olduğu kimi, xarici siyasətdə də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Rumıniya Senatının prezidenti Mirça Abrudean çıxışında mənalı ömrünü xalqına, Azərbaycanın möhkəmlənməsinə və yüksəlişinə həsr etmiş dünyaşöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə, onun Azərbaycanla Rumıniya arasında əlaqələrin genişləndirilməsindəki xüsusi roluna yüksək qiymət verib. O, keçən il Azərbaycana baş tutan səfərini və Prezident İlham Əliyev ilə səmimi görüşünü xatırlayaraq, iki ölkə arasında münasibətlərin qarşılıqlı fayda, dostluq və strateji tərəfdaşlıq əsasında inkişaf etdiyini bildirib. Senatın prezidenti Azərbaycanda müşahidə etdiyi hərtərəfli inkişaf, rifah və sabitliyi xüsusi vurğulayaraq, Cənubi Qafqazda Azərbaycan rəhbərliyinin səyləri nəticəsində bərqərar olan sülhün Avropa, o cümlədən Rumıniya üçün əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Məclisinin sədr müavini Ziyafət Əsgərov, Rumıniya parlamentində Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri Marian Neakşu, Azərbaycan Milli Məclisində Rumıniya ilə dostluq qrupunun sədri Azay Quliyev və digər natiqlər Heydər Əliyevin müasir Azərbaycan dövlətinin memarı, Rumıniya ilə Azərbaycan Respublikası arasında dostluğun möhkəmləndirilməsində əsas simalardan biri olduğunu qeyd ediblər. Çıxışlarda ikitərəfli münasibətlərin yaxın keçmişinə toxunulub, iki ölkə arasında enerji, logistika və digər sahələrdə həyata keçirilən birgə layihələrdən bəhs edilib.
Sonra Azərbaycan xalqının Ümummilli Liderinin zəngin və mənalı ömür yoluna həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub, həmçinin tədbir iştirakçılarına Rumıniya Senatının foyesində Ulu Öndərin xatirəsinə həsr edilmiş fotosərgi ilə tanış olmaq imkanı yaradılıb.

On May 12, the Azerbaijani Embassy in Romania held a conference in the Romanian Senate to commemorate the 103rd anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
The event began with the performance of the National Anthems of Azerbaijan and Romania, followed by a minute of silence to honor the memory of the National Leader.
Opening the event, Gudsi Osmanov, Azerbaijani Ambassador to Romania, spoke extensively about the life, activities, and profound statehood experience of National Leader Heydar Aliyev.
Mircea Abrudean, President of the Romanian Senate, delivered a speech hailing the life of the world-renowned political figure Heydar Aliyev. He emphasized that the National Leader dedicated his meaningful life to his people and the strengthening of Azerbaijan, noting his special role in expanding relations between Azerbaijan and Romania. Recalling his visit to Azerbaijan last year and his cordial meeting with President Ilham Aliyev, Mircea Abrudean underlined that relations between the two countries continue to develop on the basis of mutual benefit, friendship, and strategic partnership.
Other speakers at the event included Ziyafat Asgarov, Deputy Speaker of the Azerbaijani Milli Majlis; Marian Neacşu, Head of the Friendship Group with Azerbaijan in the Romanian Parliament; and Azay Guliyev, Chairman of the Azerbaijan-Romania Inter-Parliamentary Friendship Group. They noted that Heydar Aliyev was the architect of the modern Azerbaijani state and remains a key figure in the history of strengthening the friendship between Romania and Azerbaijan.
The conference concluded with the screening of a video dedicated to the rich and meaningful life path of the National Leader of the Azerbaijani people.