Buxarest şəhərində keçirilmiş Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) Parlament Məclisinin (PM) Baş Assambleyasının 46-cı sessiyası
25-27 noyabr 2015-ci il tarixində Buxarest şəhərində Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) Parlament Məclisinin (PM) Baş Assambleyasının 46-cı sessiyası keçirilmişdir. İclasda Azərbaycanı Milli Məclisin QDİƏT PM-dəki nümayəndə heyəti rəhbərinin vəzifəsini icra edən, qurumun sədr müavini, deputat Musa Quliyev təmsil etmişdir.
Sessiyada “QDİƏT regionunda davamlı inkişafın məqsədlərinin həyata keçirilməsi: parlamentarilərin iştirakı”, “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin hüquqi əsaslarının gücləndirilməsində parlamentlərin rolu”, “Mədəni irsin qeyri-qanuni istifadəsi ilə mübarizə” mövzularında məruzələr dinlənilmiş, QDİƏT, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı, Qara Dəniz Beynəlxalq Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyəti barədə məlumat verilmiş, maliyyə və təşkilati məsələlərə baxılmışdır. Sessiya çərçivəsində, eyni zamanda, QDİƏT PM Baş Assambleyasının Büro və Daimi komitəsinin iclasları keçirilmişdir.
Sonda QDİƏT PM üzv dövlətləri tərəfindən bəyannamə qəbul olunmuşdur. Bəyannamədə beynəlxalq terror aktları qəti şəkildə pislənilmiş və üzv dövlətlərin terrorla mübarizə üçün səylərinin artırılmasının əhəmiyyəti vurğulanmışdır.

46th General Assembly of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation Organization
On 25 – 27 November 2015 dates was held 46th General Assembly (GA) of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation Organization (PABSEC) in the Bucharest city. Azerbaijan was represented at the above mentioned event by the head of the Azerbaijani delegation to PABSEC, deputy chairman of the organization, parliamentarian Mr. Musa Guliyev. During the 46th session of the GA were presented reports on the following topics: “Implementing the Sustainable Development Goals in the BSEC Region: the parliamentary engagement”, “Role of Parliaments in Providing Legal Framework for Combating Corruption”, “Combating Illicit trafficking of Cultural Heritage in the BSEC Region”. Moreover, in the framework of the session were held meetings of the Buro and Permanent Committee of the PABSEC GA.
At the end of the session was adopted declaration of the PABSEC Member States, which strongly condemns the international terror acts and calls the Member States to increase their efforts toward combating terrorism.