Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı Səfiri Fərid Abdinbəyovun Rumıniyanın xarici işlər naziri Teodor Meleşkanu ilə keçirilmiş görüşü
5 may 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı səfiri Fərid Abdinbəyov Rumıniyanın xarici işlər naziri Teodor Meleşkanu ilə görüş keçirmişdir. Görüş zamanı ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri, Azərbaycan ilə Rumıniya arasında diplomatik əlaqələrin yaradılmasının 25-ci ildönümü münasibətilə görüləcək işlər və iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunmuşdur.
Görüş zamanı iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artması müsbət hal kimi qiymətləndirilmiş və ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin canlandırılması məqsədilə tezliklə Rumıniya ilə Azərbaycan arasında mövcud olan ticari-iqtisadi əlaqələr və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Müştərək Komissiyanın iclasının keçirilməsinin önəmi qeyd olunmuşdur. Eləcə də, enerji və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri və iki ölkənin işgüzar dairələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə biznes forumun keçirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania Mr. Farid Abdinbayov meets with the Minister of Foreign Affairs of Romania Mr. Teodor Melescanu
On 5th of May 2017, Minister of Foreign Affairs Teodor Melescanu had a meeting with Ambassador of the Republic of Azerbaijan in Bucharest, Farid Abdinbayov. The discussions focused on issues of interest in bilateral relations, in the context of the anniversary of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Romania and Azerbaijan in June 2017, with an emphasis on ways to boost the dialogue on economic cooperation.
The Romanian side pointed to the positive developments in the bilateral trade in recent years, underlining the need to resume as soon as possible the activity of the Romanian-Azeri intergovernmental commission on commercial-economic relations and technical-scientific cooperation as the main instrument for stimulating economic cooperation between Romania and Azerbaijan. In this context, was mentioned the possibility of organizing a joint business forum within the framework of the Commission's agenda, as well as the prospects for cooperation on projects with regional impact in the energy and transport sectors.