2018-ci ilin 13 dekabr tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfatının 15-ci ildönümü ilə bağlı keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində növbəti anım mərasimi keçirilmişdir.
2018-ci ilin 13 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə Azərbaycanın Rumıniyadakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfatının 15-ci ildönümü ilə bağlı keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində növbəti anım mərasimi keçirilmişdir.
Buxarest şəhərində yerləşən Ramada mehmanxanasının konfrans zalında keçirilmiş tədbir çərçivəsində Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən foto və kitab sərgisi təşkil edilmişdir. Daha sonra tədbir rəsmi hissə ilə davam etdirilmişdir.
İlk öncə Ümummilli Liderin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuşdur.
Tədbirdə çıxış etmiş Azərbaycan Respublikasının Rumıniyada Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Hüseyn Nəcəfov Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti ilə bağlı ətraflı məlumat vermiş, Azərbaycanın yeni tarixinin bütöv hissəsinin müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu bildirmiş, Ulu Öndərin müdrikliyi, siyasi və dövlətçilik təcrübəsi, yenilməz iradəsi sayəsində ölkəmizin parçalanmaqdan xilas edildiyi tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. Səfir H.Nəcəfov Azərbaycan xalqının tarixində və taleyüklü məsələlərinin həllində müstəsna xidmətləri olan Heydər Əliyevin siyasi xəttinin hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini qeyd etmişdir.
Tədbirdə iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Aparat rəhbəri Daşqın Rəcəbli çıxış edərək dahi lider Heydər Əliyevin dövlətçilik, azərbaycançılıq idealogiyasından, diaspor quruculuğuna verdiyi misilsiz töhfələrdən danışmışdır.
Fəxri qonaq qismində tədbirdə iştirak etmiş Rumıniyanın sabiq prezidenti, Heydər Əliyevin yaxın dostu Emil Konstantinesku çıxış edərək Ulu Öndərlə bağlı xatirələrini bölüşmüş, Ümummilli Liderə məxsus müdriklik, qətiyyət, siyasi uzaqgörənlik, realizm və novatorluq kimi şəxsi keyfiyyətlərindən bəhs etmiş, iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafında Heydər Əliyevin əvəzsiz rolu olduğunu vurğulamışdır.
Tədbirin sonunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş “Böyük ömrün anları” adlı sənədli film nümayiş olunmuşdur.
Keçirilmiş tədbirdə Rumıniya Parlamentinin Deputatlar Palatasının üzvü, Rumıniya-Azərbaycan dostluq qrupunun sədr müavini Georgi-Dinu Sokotar, Rumıniya Parlamentinin digər üzvləri, Rumıniyada akreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, Buxarest Universitetinin professor-müəllim və tələbə heyəti, “SOCAR Petroleum S.A.” şirkətinin əməkdaşları, Rumıniyada yaşayan və təhsil alan azərbaycanlılar da iştirak etmişdirlər.

Within the framework of the series of events dedicated to the 15th anniversary of the passing away of National Leader Heydar Aliyev a memorial ceremony was held in Bucharest
On December 13, 2018, within the framework of the series of events dedicated to the 15th anniversary of the passing away of National Leader Heydar Aliyev a memorial ceremony was held in Bucharest, organized by the State Committee for Diaspora Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania.
Within the event held at the conference hall of Ramada Hotel in Bucharest, there was organized photo and book exhibition reflecting the life and activity of the National Leader. Then the event was continued with the official part.
Firstly, the National Leader's memory was commemorated with a minute of silence.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Romania Huseyn Najafov gave detailed information on the life and activity of the Great Leader Heydar Aliyev and noted that the whole part of Azerbaijan's new history is related to the founder of the modern Azerbaijani state the name of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, the wisdom, the experience of political and statehood, the invincible will of the Great Leader save our country has been split was mentioned.
Ambassador H.Najafov noted that the political line of Heydar Aliyev, which has exceptional services in solving the history of the Azerbaijani people and its destiny, is successfully being continued by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
Chairman of Apparatus of the State Committee for Diaspora Affairs of the Republic of Azerbaijan Dashgin Rajabli spoke at the event about the statehood, Azerbaijani ideology and unprecedented contribution on Diaspora Affairs of the Great Leader Heydar Aliyev
Honorary guest of the event Emil Constantinescu, former President of Romania, shared his memories about the Great Leader, talked about personal qualities such as wisdom, determination, political vision, realism and innovation belonging to the National Leader, and emphasized Heydar Aliyev's an indispensable role on the development of relations between the two countries.
At the end of the event, documentary film "Moments of Great Life" dedicated to the life and activity of the Great Leader Heydar Aliyev was screened.
Members of the Chamber of Deputies of the Romanian Parliament, Deputy Chairman of the Romanian-Azerbaijani Friendship Group Georgi Dinu Sokotar, members of the Romanian Parliament, representatives of the diplomatic corps accredited in Romania, professors and students of Bucharest University, employees of “SOCAR Petroleum SA”, Azerbaijanis who are living and studying in Romania attended the event.