20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı Səfirliyində anım mərasimi keçirilmişdir.
2019-cu ilin 21 yanvar tarixində 20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı Səfirliyində anım mərasimi keçirilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Rumıniyada Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Hüseyn Nəcəfov 20 yanvar gününün Azərbaycanın suverenliyi, istiqlaliyyəti və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizənin rəmzi olduğunu qeyd edərək, milli azadlıq yolunda şəhid olan qəhrəmanların xatirəsinin xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacağına əmin olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Tədbir zamanı 1990-cı il 20 yanvar tarixində sovet silahlı qüvvələrinin Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi və öz qəddarlığı ilə seçilən təcavüzdən söhbət açılmış, konstitusiya hüquqlarının bərqərar edilməsini tələb edən, azadlığı, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan silahsız vətən övladlarının, mülki əhalinin vəhşicəsinə qətlə yetirilməsindən bəhs edilmişdir. Faciə zamanı 147 nəfərin qətlə yetirildiyi və 744 nəfərin müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldığı qeyd edilmişdir.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 1990-cı ilin 21 yanvar tarixində Azərbaycanın Moskva şəhərindəki nümayəndəliyinə gələrək, Sovet rəhbərliyinə qarşı açıq etiraz etdiyi xüsusi vurğulanmışdır. Ümummilli Liderin Qanlı Yanvar hadisələrinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində fəaliyyətindən bəhs edən səfir Hüseyn Nəcəfov, həmin hadisələrə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymətin də məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Səfir Hüseyn Nəcəfov çıxışını yekunlaşdıraraq, tədbir iştirakçılarını 20 yanvar şəhidlərinin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsinə dəvət etmişdir.
Sonra tədbir iştirakçılarına 20 yanvar faciəsinə dair filmlər nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə Rumıniyalı ziyalılar, tələbələr, KİV nümayəndələri,  “SOCAR Petrolium SA” şirkətinin nümayəndələri, Rumıniya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti, Rumıniya-Azərbaycan İkitərəfli Sənaye və Ticarət Palatası, Rumıniya-Azərbaycan Mədəniyyət və Gənclər Assosiasiyası İdarə Heyətinin üzvləri, Rumıniyada yaşayan və təhsil alan azərbaycanlılar iştirak etmişlər.
Tədbir iştirakçıları daha sonra Səfirlikdə təşkil edilmiş Qanlı Yanvar faciəsini özündə əks etdirən kitab və foto sərgisi ilə tanış olmuşdurlar.
Eyni zamanda, Səfirliyin təşəbbüsü ilə Rumıniyanın milli xəbər agentliyi olan “Agerpres”-in internet səhifəsində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş məqalə dərc olunmuşdur. Məqalənin tam mətni ilə aşağıdakı link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:

On January 21, 2019 a memorial ceremony was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania on the occasion of the 29th Anniversary of the tragedy of January 20
On January 21, 2019 a memorial ceremony was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania on the occasion of the 29th Anniversary of the tragedy of January 20.
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania Huseyn Najafov noted that January 20 is a symbol of struggle for sovereignty, independence and territorial integrity of Azerbaijan and stressed that the memory of the martyrs who were sacrificed for national liberation will live in memory of our people forever.
During the event, was talked about the aggression of the Soviet armed forces against the Azerbaijani people on January 20, 1990 and the brutal assassination of unarmed civilians, was mentioned that 147 people were killed and 744 were injured.
Huseyn Najafov emphasized that the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev came to the Representation of Azerbaijan in Moscow on January 21, 1990 and objected to the Soviet leadership. Ambassador noted that the first political and legal assessment of the tragedy of January 20 was given by Great Leader Heydar Aliyev.
Ambassador Huseyn Najafov summed up his speech and invited the event participants to commemorate the memory of the Bloody January martyrs in a minute of silence.
At the end of the event, films dedicated to the tragedy of January 20 was screened.
There was organized book and photo exhibition, reflecting the Bloody January tragedy at the Embassy.
At the event were participating Romanian intellectuals, students, representatives of Mass medias, “SOCAR Petroleum SA” company, board members of the Azerbaijan – Romania Friendship Association, Romania – Azerbaijan Bilateral Chamber of  Commerce and Industry, Romania – Azerbaijan Cultural and Youth Association, citizens of Azerbaijan living and studying in Romania.
By the initiative of the Embassy, Romania's national news agency Agerpres posted an article on the tragedy of January 20. The full text of the article is available at the following link: