20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı səfirliyində anım mərasimi keçirilib.
20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı səfirliyində anım mərasimi keçirilib. Tədbirdə rumıniyalı ziyalılar, yerli KİV nümayəndələri, Rumıniya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin, “SOCAR Petroleum SA” şirkətinin təmsilçiləri, Rumıniya-Azərbaycan İkitərəfli Sənaye və Ticarət Palatası, Rumıniyada yaşayan və təhsil alan azərbaycanlılar iştirak ediblər. Mərasim iştirakçıları Qanlı Yanvar şəhidlərinin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Azərbaycan Rumıniyadakı səfiri Hüseyn Nəcəfov 20 Yanvar gününün ölkəmizin suverenliyi, istiqlaliyyəti və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə rəmzi olduğunu qeyd edərək, milli azadlıq yolunda şəhid olan qəhrəmanların xatirəsinin xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacağını deyib.
Bildirilib ki, 1990-cı il yanvarın 20-də sovet silahlı qüvvələri Konstitusiya hüquqlarının bərqərar edilməsini tələb edən, azadlığı, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan Azərbaycan xalqının silahsız övladlarını, mülki əhalini vəhşicəsinə qətlə yetirib. Faciə zamanı 147 nəfər qətlə yetirilib və 744 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb. Həlak olanların arasında uşaqlar, qadınlar, qocalar və təcili yardım işçiləri olub. 20 Yanvar faciəsinin qurbanları arasında azərbaycanlılarla yanaşı, ruslar, yəhudilər və tatarlar da olub.
Vurğulanıb ki, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev 1990-cı il yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskva şəhərindəki nümayəndəliyinə gələrək, sovet rəhbərliyinə qarşı açıq etiraz edib.
Qanlı Yanvar hadisələrinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Ümummilli Liderin fəaliyyətindən bəhs edən səfir Hüseyn Nəcəfov həmin hadisələrə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymətin də məhz Ulu Öndər tərəfindən verildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 20 Yanvar faciəsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının qarşıya qoyduğu vəzifələrdən biri olduğu qeyd edilib.
Sonra 20 Yanvar faciəsinə dair sənədli film göstərilib. Tədbir iştirakçıları daha sonra səfirlikdə Qanlı Yanvar faciəsi haqqında kitab və foto sərgisi ilə tanış olublar.

On January 20, 2020 a memorial ceremony dedicated to the 30th Anniversary of the tragedy of Black January 1990 was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania
On January 20, 2020 a memorial ceremony dedicated to the 30th Anniversary of the tragedy of Black January 1990 was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania. The event was opened by the minute of silence to the memory of the victims of the abovementioned tragedy. Romanian intellectuals, students, representatives of Mass medias, “SOCAR Petroleum SA” company, board members of the Azerbaijan – Romania Friendship Association, Romania – Azerbaijan Bilateral Chamber of  Commerce and Industry, citizens of Azerbaijan living and studying in Romania participated in the event.
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania Huseyn Najafov noted that January 20 is a symbol of struggle for sovereignty, independence and territorial integrity of Azerbaijan and stressed that the memory of the martyrs who sacrificed their lives for national liberation will live in memory of our people forever.
During the event, Ambassador spoke about the aggression of the Soviet armed forces against the Azerbaijani people on January 20, 1990 and the brutal assassination of unarmed civilians. It was mentioned that 147 people were killed and 744 were injured.
Huseyn Najafov emphasized that the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev came to the Representation of Azerbaijan in Moscow on January 21, 1990 and objected to the Soviet leadership. Ambassador noted that the first political and legal assessment of the tragedy of January 20 was given by Great Leader Heydar Aliyev.
Ambassador also underlined that the spreading of true facts about the tragedy of Black January to the world community is one of the tasks set by the President Ilham Aliyev the successor of successful political line of National Leader Heydar Aliyev.
At the end of the event, films dedicated to the tragedy of January 20 was screened.
The presentation of photo exhibition, reflecting the Bloody January tragedy was orginised at the Embassy as well.