No:025/20, 9 fevral 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə keçirilmiş seçkilər ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Bəyanatı
2020-ci il fevralın 9-da Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilər keçirilib. Seçkilər Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Seçki Məcəlləsi və Azərbaycanın beynəlxalq öhdəliklərinə tam uyğun  olaraq baş tutub.
Ölkə boyu 5573 seçki məntəqəsi yaradılıb və Mərkəzi Seçki Komissiyasının ilkin məlumatına əsasən  seçicilərin 47.81 faizi səsvermədə iştirak edərək öz səsvermə hüququndan istifadə edib.
Ermənistan təcavüzü nəticəsində Azərbaycanda mövcud 125 seçki dairəsindən 7-nin ərazisinin tamamilə, 3-nün isə qismən işğal edilməsi səbəbindən, həmin ərazilərdən didərgin salınmış daxili məcburi köçkünlərin konstitusion səsvermə hüquqlarından istifadə etmələri üçün ölkə boyu 523 seçki məntəqəsi yaradılıb. Bu, həmçinin ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun Seçki Müşahidə Missiyasının 29 yanvar 2020-ci il tarixli aralıq hesabatında əks olunub. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən olan və doğma yurdlarında səsvermədən məhrum olan məcburi köçkünlərimiz öz səsvermə hüquqlarını onlar üçün təşkil edilmiş bu seçki məntəqələrində həyata keçiriblər. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı icması Xankəndi və Şuşa seçki dairələri üzrə rəqabətli seçkilərdə iştirak ediblər və beləliklə, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin seçilmiş nümayəndələrini təşkil edirlər. Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki erməni mənşəli Azərbaycan vətəndaşları Mərkəzi Seçki Komissiyası, eləcə də Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı icması tərəfindən parlament seçkilərində səsvermədə iştiraka dəvət olunub.
Seçkilərdə indiyədək parlament seçkilərində qeydə alınmış ən yüksək sayda  - 1314 namizəd mübarizə aparıb və bu da namizədlərin qeydiyyatı prosesinin əhatəli və ədalətli olduğunun, eləcə də rəqabətli seçki mühitinin göstəricisidir. Seçkilər habelə, ötən seçkilərlə müqayisədə qeydə alınmış qadın namizədlərin sayının əhəmiyyətli dərəcədə artması, 19 siyasi partiya namizədlərinin təmsil olunması ilə geniş plüralizmin təmin edilməsi kimi məqamlarla əlamətdar olub.
Seçki prosesi Azərbaycan tərəfinin dəvəti ilə ölkəyə gəlmiş 883  beynəlxalq və 78000-ə yaxın yerli müşahidəçi tərəfindən izlənilib. Eyni zamanda, seçkilərin müşahidəsinə 132 xarici KİV-dən 199 nümayəndə qatılıb. Həm beynəlxalq, həm də yerli müşahidəçilərin mütləq əksəriyyəti seçkilərin azad, demokratik və şəffaf şəraitdə keçdiyini təsbit ediblər. Seçkilərlə bağlı hər hansı nöqsanlar qeydə alınıbsa, onlar aidiyyəti üzrə ciddi araşdırılacaqdır.
9 fevral 2020-ci il tarixli parlament seçkiləri Azərbaycan Respublikasının demokratik inkişafı yolunda növbəti önəmli mərhələni təşkil edir.

No:025/20, Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on February 9, 2020
On February 9, 2020 the extraordinary elections took place to the Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan. The elections were held in full compliance with the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the Electoral Code and the international obligations of Azerbaijan.
A total of 5573 polling stations have been set up throughout the country, and according to preliminary data of the Central Election Commission, 47.81 percent of voters took part in voting and exercised their voting rights.
As a result of the Armenian aggression, out of 125 electoral districts located in Azerbaijan, 7 were fully occupied, and 3 partially, and in order to ensure the exercise of the constitutional rights of internally displaced persons (IDPs) expelled from these territories 523 polling stations were set up throughout the country. It was also reflected in the interim report of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights Election Observation Mission of 29 January 2020. The IDPs from the occupied territories of Azerbaijan, deprived of voting in their home towns, exercised their voting rights in these polling stations arranged specially for them. The Azerbaijani community of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan took part in the competitive elections in Khankendi and Shusha constituencies and became the elected representatives of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. Also, the Azerbaijani citizens of Armenian origin in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan occupied by Armenia were invited by the Central Election Commission, as well as by the Azerbaijani community of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, to participate in the parliamentary elections voting.
The highest number of registered candidates in the elections so far - 1314 candidates - have been running for the parliament, and this indicates the comprehensiveness and fairness of the candidate registration process, as well as the competitive electoral environment. The elections were also marked by such moments as a significant increase in the number of registered women candidates compared to the previous elections, ensuring broad pluralism with the representation of candidates from 19 political parties.
The election process was monitored by 883 international observers, who came to the country at the invitation of the Azerbaijani side, and about 78,000 local observers. At the same time, 199 representatives from 132 foreign media joined the observation of the elections. The absolute majority of both international and local observers confirmed that the elections were free, democratic and transparent. If any election-related shortcomings are recorded, they will be seriously investigated.
The parliamentary elections of 9 February 2020 constitute the next important step in the democratic development of the Republic of Azerbaijan.