No:031/20, Xarici İşlər Nazirliyinin 9 fevral 2020-ci il tarixində keçirilmiş Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə bağlı bəyanatı
ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu, ATƏT Parlament Assambleyası və Avropa Şurası Parlament Assambleyasının nümayəndələrindən ibarət Beynəlxalq Seçki Müşahidə Missiyasının (BSMM) 9 fevral 2020-ci il tarixində keçirilmiş Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə bağlı ilkin qənaətləri barədə bəyanatı ilə tanış olduq.
Azərbaycan Hökuməti məmnuniyyətlə qeyd edir ki, növbədənkənar parlament seçkilərini müşahidə etmək üçün dəvət olunan bütün beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BSMM-nin tərkibində birləşən təsisatlar dəvəti qəbul edərək seçkilərdə müşahidə missiyası ilə iştirak ediblər. Azərbaycan tərəfinin dəvətini qəbul edərək seçki prosesində müşahidə missiyaları ilə təmsil olunan və bu dövrdə  Azərbaycanın aidiyyəti qurumları ilə əməkdaşlıq edən bütün beynəlxalq təşkilatlara öz təşəkkürümüzü bildiririk.
BSMM-in ilkin qənaətlər bəyanatında namizədlərin qeydiyyatı prosesinin əhatəliliyi, seçki prosesinin yaxşı idarə olunması, Mərkəzi Seçki Komissiyasının fəaliyyətində şəffaflıq kimi müsbət məqamların, eləcə də çoxsaylı məcburi köçkünlərin ortaya çıxmasına səbəb olmuş Ermənistan ilə münaqişə ilə əlaqədar, Azərbaycanın nəzarətindən tam və qismən kənar olan 10 seçki dairəsində seçkilərin təşkilinin mümkünsüzlüyünün, məcburi köçkünlərin seçki hüququnun təmin olunması sahəsində əhəmiyyətli addımların atılmasının təsbit olunmasını təqdir edirik.
BSMM-in bəyanatında çatışmazlıqlar kimi təqdim edilən məqamların bəziləri ilə razı olmasaq da, onların əsasən prosedur və təşkilati səciyyəli olduğundan qeyd götürürük. Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədrinin artıq bəyan etdiyi kimi, iddia olunan və özünü biruzə verən pozuntular müfəssəl şəkildə araşdırılacaq və qanun çərçivəsində bütün zəruri tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.
Habelə qeyd edirik ki, BSMM-in bəyanatında öz əksini tapmış məsələlər, eləcə də 2 ay sonra ATƏT/DTİHB tərəfindən dərc ediləcək yekun hesabat Azərbaycan hakimiyyət qurumları tərəfindən ətraflı şəkildə təhlil ediləcəkdir.
Bir daha bəyan edirik ki, bu seçkilər Azərbaycan xalqının iradəsini ifadə edir və ölkəmizin demokratik inkişafı yolunda növbəti uğurlu addımdır.
Azərbaycan Respublikası ədalətli və konstruktiv əsasda beynəlxalq tərəfdaşlar, o cümlədən ATƏT/DTİHB ilə əməkdaşlığını davam etdirməyə hazırdır.

No:031/20, Statement of the Ministry of Foreign Affairs on the Early Elections to Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan held on 9 February 2020
We got acquainted with the preliminary findings and conclusions of the International Election Observation Mission (IEOM) consisting of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), OSCE Parliamentary Assembly and Parliamentary Assembly of the Council of Europe on the early elections to the Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan.
The Government of Azerbaijan notes with satisfaction that all international organizations that have been invited to observe the parliamentary elections, including the institutions united under IEOM, accepted the invitation and participated in the election observation mission. We extend our gratitude to all international organizations represented in the election process by the observation missions and cooperated with the relevant bodies of Azerbaijan during this timeframe.
We commend the positive points, including the comprehensiveness of the registration process of the candidates, good governance of the election process, transparency in the activity of the Central Election Commission, as well as the impossibility of holding elections in the 10 constituencies that are not or only partially under control of Azerbaijan due to the ongoing conflict with Armenia, which has led to the emergence of many IDPs, important steps taken in ensuring the rights of the IDPs, reflected in the statement of preliminary conclusions of the IEOM.
Although we do not agree with some of the points presented as shortcomings in the statement, we take note that they are mainly of procedural and organizational matter. As it has been stated by the Chair of the Central Election Commission, the alleged and self-reported violations will be thoroughly investigated and all necessary measures within the framework of the law will be taken.
At the same time, we declare that the issues reflected in the statement of the IEOM, as well as the final report to be published by OSCE/ODIHR will be thoroughly analyzed by the relevant Azerbaijani authorities.
We state once more that these elections reflect the will of the Azerbaijani people and it is yet another successful step in the democratic development of our country.
The Republic of Azerbaijan is ready to continue its cooperation with international organizations, including OSCE/ODIHR on a fair and constructive basis.