31 Mart - Azərbaycanlıların soyqırımı
Хalqımıza qarşı erməni millətçilərinin törətdiyi soyqırımı siyasətinin tariхi ХVIII əsrin əvvəllərindən başlayır. Həmin dövrdə torpaqlarını Cənubi Qafqaza doğru genişləndirməkdə olan çar Rusiyası ermənilərdən vasitə kimi istifadə edir, Qafqazda erməni milli dövləti yaradacağı vədi ilə onları şirnikləndirirdi. 1724-cü il noyabrın 10-da I Pyotrun adından verilmiş fərmanda ələ keçirilmiş torpaqlarda — Bakıda və başqa yerlərdə ermənilərin məskunlaşdırılması üçün hər cür şərait yaradılması nəzərdə tutulmuşdur. Ermənilər bu fürsətdən istifadə edərək, öz məkrli siyasətlərini həyata keçirmək, ölkəmizin tarixi ərazisində erməni dövləti qurmaq məqsədi ilə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində soydaşlarımıza qarşı dəhşətli qırğınlar törətmişdilər. Ermənilərin fasilələrlə, lakin düşünülmüş və planlı şəkildə davam edən soyqırımı siyasəti nəticəsində minlərlə günahsız azərbaycanlı vəhşicəsinə qətlə yetirilmiş, evləri yandırılmış, əmlakları qarət olunmuşdur.
Azərbaycanın ərazisində məskunlaşdırılan ermənilər sayca azlıq təşkil etsələr də, öz havadarlarının himayəsi altında inzibatı bölgü yaradılmasına nail olmuşdular. Bununla da azərbaycanlıların öz torpaqlarından qovulması və məhv edilməsi siyasətinin əsası qoyulmuşdur. Uydurma “Böyük Ermənistan” ideyasına həqiqət donu geyindirmək məqsədi ilə erməni tarixi saxtalaşdırılır, Azərbaycanın tarixi isə təhrif olunurdu. Bu süni xülyalardan ruhlanan erməni təcavüzkarları XX əsrdə azərbaycanlılara qarşı daha amansız qanlı aksiyalar həyata keçirirdilər. Bakı şəhərində başlanılan erməni vəhşilikləri Azərbaycanın bütün ərazisinə yayılmışdır. Yüzlərlə yaşayış məntəqəsi dağıdılmış, minlərlə azərbaycanlı vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdir.
“Böyük Ermənistan” xülyası ilə yaşayan ermənilərin XX əsrdə azərbaycanlılara qarşı ilk kütləvi qırğını 1905-1907-ci illərə təsadüf edir. Həmin vaxt Bakıda, Naxçıvanda, Zəngəzurda, İrəvanda və digər tarixi Azərbaycan torpaqlarında ermənilər tərəfindən minlərlə azərbaycanlı amansızcasına qətlə yetirilib.
Təkcə 1917-ci ilin dekabrından 1918-ci ilin mart ayına qədər Andranikin rəhbərliyi altında erməni qoşun hissələrinin fəal iştirakı ilə İrəvan qəzasında 32 kənd, Eçmiədzin qəzasında 84 kənd, Nor-Bəyazid qəzasında 7 kənd, ümumiyyətlə, 197 kənd dağıdılmış, sakinlərin bir qismi qətlə yetirilmiş, digər bir qismi isə öz doğma ev-eşiklərindən didərgin düşmüş, əmlakları talan olunmuş, evləri isə yerlə yeksan edilmişdir.
1917-ci il oktyabr çevrilişindən sonra ermənilər öz iddialarını bolşevik bayrağı altında reallaşdırmağa başlamışdılar. 1918-ci ilin martında Stepan Şaumyan Qafqazın fövqəladə komissarı təyin edildi və Bakıya göndərildi. Həmin vaxtdan “Əks-inqilabi ünsürlərlə mübarizə” şüası altında maskalanaraq, daşnak-bolşevik Şaumyanın rəhbərliyi ilə Bakı Kommunası Bakı şəhərini azərbaycanlılardan təmizləmək kimi mənfur bir planı həyata keçirməyə qalxmışdır.
Azərbaycanlıların soyqırımından bəhs ediləndə daha çox 1918-ci ilin martında Bakıda, Şamaхıda, Qubada, Göyçayda, Kürdəmirdə, Salyanda, Lənkəranda və digər bölgələrdə erməni hərbi qüvvələrinin törətdikləri qırğınlardan danışılır.
1918-ci ilin 30 mart - 3 aprel tarixlərində Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Qarabağ, Naxçıvan ,Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur və digər ərazilərdə Bakı Soveti qoşunlarının və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı nəticəsində rəsmi mənbələrə əsasən on minlərlə soydaşımız məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib, yaşayış məntəqələri, tarixi abidələr, məscid və qəbiristanlıqlar viran edilib.
1918-ci il martın 31-də Bakı şəhərində azərbaycanlıların kütləvi qırğınına başlanılmışdır. Dinc azərbaycanlıların qırğınında Bakı Sovetinin 6 min silahlı əsgəri, eyni zamanda “Daşnaksutyun” partiyasının 4 minlik silahlı dəstəsi iştirak etmişdir. Üç gün davam edən qırğın zamanı erməni silahlıları bolşeviklərin köməyi ilə azərbaycanlıların yaşadıqları məhəllələrə qəflətən basqınlar etmiş, uşaqdan böyüyədək hər kəsi qətlə yetirmişdirlər. Həmin dəhşətli günlərin şahidi olmuş Kulner soyadlı bir alman, 1925-ci ildə Bakı hadisələri barədə yazmışdır: “Ermənilər müsəlman (azərbaycanlı) məhəllələrinə soxularaq hər kəsi öldürür, qılıncla parçalayır, süngü ilə dəlmə-deşik edirlər. Qırğından bir neçə gün sonra bir çuxurdan çıxarılan 87 azərbaycanlının cəsədinin qulaqları və burunları kəsilmiş, qarınları yırtılmış, cinsiyyət orqanları doğranmışdır. Ermənilər uşaqlara acımadıqları kimi, yaşlılara da rəhm etməmişdilər”.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yarandıqdan sonra 1918-ci ilin mart hadisələrinin araşdırılmasına xüsusi diqqət yetirilmişdir. Nazirlər Şurası tərəfindən 1918-ci il iyulun 15-də bu faciənin tədqiqi məqsədi ilə Fövqəladə İstintaq Komissiyası yaradılmışdır.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin yaratdığı Fövqəladə İstintaq Komissiyasının materiallarına əsasən, azərbaycanlılara qarşı soyqırımı keçirən erməni quldurları Şamaxıda 8 minədək dinc sakini öldürmüşdülər. Cavanşir qəzasının 28 kəndi, Cəbrayıl qəzasının 17 kəndi tamamilə əhalisi ilə birgə məhv edilmişdir. Gümrü yaxınlığında əsasən qadınlardan, uşaqlardan və qocalardan ibarət 3 min nəfərlik azərbaycanlı köçü pusquya salınaraq, son nəfərinədək qətlə yetirilmişdir. Erməni silahlı dəstələri Naxçıvan qəzasının bir neçə kəndini yandırmış, Zəngəzur qəzasında 115 azərbaycanlı kəndi məhv edilmiş, 3257 kişi, 2276 qadın və 2196 uşaq öldürülmüşdür. Bütövlükdə Zəngəzur qəzası üzrə 10068 azərbaycanlı öldürülmüş və ya şikəst edilmiş, 50000 azərbaycanlı isə qaçqın düşmüşdür. İrəvan quberniyasının 199 kəndində yaşayan 135 min azərbaycanlı qətlə yetirilmiş, kəndlər isə yerlə yeksan edilmişdir. Erməni silahlı dəstələri daha sonra Qarabağa yürüş etmiş, 1918-1920-ci illər arasında Qarabağın dağlıq hissəsində 150 kəndi dağıtmış və əhalisini məhv etmişdir.
1919-cu və 1920-ci illərdə martın 31-i Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən ümummilli matəm günü kimi qeyd edilmişdir. Əslində bu, azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımı və bir əsrdən artıq davam edən torpaqlarımızın işğalı proseslərinə tarixdə ilk dəfə siyasi qiymət vermək cəhdi idi.
Ermənilərin xalqımıza qarşı törətdiyi 31 Mart soyqırımı faciəsinin araşdırılması və həqiqətlərin dünyaya yayılması işi Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə başlanılmışdır. 1998-ci il martın 26-da Heydər Əliyevin imzaladığı və böyük tarixi əhəmiyyət daşıyan “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanla 1918-ci il martın 31-i “Azərbaycanlıların soyqırımı günü” elan edilmişdir. Bundan sonra həmin tarixin öyrənilməsi istiqamətində mühüm işlər görülmüş, çoxlu əsərlər yazılmış və əcnəbi dillərə tərcümə olunmuşdur. Son illər bu sahədə aparılmış araşdırmalar sayəsində çoxlu sayda yeni faktlar və sənədlər toplanılıb. Quba şəhərində tapılan kütləvi məzarlıq bu faciənin qanlı epizodlarından biridir. 1918-ci ilin aprel - may aylarında yalnız Quba qəzasında 167 kənd tamamilə məhv edilib. Quba soyqırımı məzarlığı 2007-ci il aprelin 1-də ərazidə torpaq işləri görülərkən aşkar olunub. 2009-cu ildə Nazirlər Kabinetinin sərəncamı ilə “Quba rayonunda kütləvi qətl qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsinə dair tədbirlər planı” təsdiq edilib, aşkar olunmuş kütləvi məzarlığın yerləşdiyi ərazidə monumental xatirə kompleksinin ucaldılması və abadlıq işlərinin aparılması qərara alınıb. Ərazidə yaradılmış Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinin 2013-cü il sentyabrın 18-də açılışı olub. Aparılan tədqiqat zamanı müəyyən edilib ki, məzarlıqda azərbaycanlılarla bərabər, Qubada yığcam halda yaşayan ləzgi, yəhudi, tat və digər etnik qrupların nümayəndələri də amansızcasına qətlə yetirilərək basdırılıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” 2018-ci il 18 yanvar tarixli 3587 nömrəli Sərəncam imzalanmışdır.

March 31 – Genocide of Azerbaijanis
The history of the Armenian nationalists` policy of genocide against the Azerbaijani people dates back to the early 18th century when tsarist Russia was exploiting the Armenians by promising them to create an Armenian state in the Caucasus in order to ramp up its expansionist policy towards the South Caucasus. On November 10, 1724, Peter I issued a decree allowing the Armenians to settle in Baku and other regions of Azerbaijan. Using this opportunity, the Armenians committed horrific crimes against the Azerbaijani population in different regions of Azerbaijan in order to build an Armenian state in our historical lands. The Armenians` intermittent, but the well-thought-out policy of genocide resulted in the slaughter of thousands of innocent Azerbaijanis, burning down of their homes and plunder of their property.
Although the Armenians, who were resettled in the territories of Azerbaijan, were less in numbers than the Azerbaijanis living there, they managed, with support from their patrons, to establish an administrative unit. This laid the foundation of the policy of displacement of the indigenous people of Azerbaijan from their lands and their annihilation. In order to realize their fabricated idea of “Greater Armenia”, the Armenians began to falsify their own history and the history of Azerbaijan.
Inspired by the idea of creating “Greater Armenia”, the Armenians carried out a series of bloody massacres against the Azerbaijanis in the 20th century. The atrocities that started in Baku then spread to all territories of Azerbaijan, with hundreds of settlements destroyed and razed to the ground, and thousands of civilians brutally killed.
The first massacres in the 20th century were committed by the Armenians in 1905-1907 when thousands of innocent Azerbaijanis were slaughtered in Baku, Nakhchivan, Zangazur, Iravan, and other historical Azerbaijani lands.
From December 1917 to March 1918, the Armenian armed forces, led by Andranik, destroyed a total of 197 villages, including 32 villages in Iravan governorate, 84 villages in Echmiadzin governorate, and 7 villages in Nor-Bayazid governorate, slaughtering and expelling local residents, looting their property and razing their homes to the ground.
After the October Revolution of 1917, the Armenians attempted to carry out their despicable intentions under the protection of the Bolsheviks. In March of 1918, Stepan Shaumyan was appointed as the commissar extraordinary of the Caucasus and dispatched to Baku.
This marked the beginning of a treacherous plan to wipe out the Azerbaijanis living in the city of Baku. Presented under the guise of the “fight against anti-revolutionary elements”, this plan was carried out by Baku Commune led by Dashnak-Bolshevik Shaumyan.
Among the deadliest of the massacres against the Azerbaijanis are those committed by the Armenian armed forces in Baku, Shamakhi, Guba, Goychay, Kurdamir, Salyan, Lankaran and other regions in March 1918.
According to official sources, during those tragic events from March 30 to April 3, 1918, tens of thousands of peaceful civilians were killed on ethnic and religious grounds in a horrific act of genocide by Baku Soviet troops and Armenian Dashnak armed units in the city of Baku and a number of regions in Baku governorate, as well as Karabakh, Nakhchivan, Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Salyan, Zangazur, and other areas, residential settlements were destroyed, historical monuments, mosques, and cemeteries were razed to the ground.
On March 31, 1918, the massacre of peaceful Azerbaijanis began in the city of Baku. Committed by the 6,000-strong Baku Soviet troops and 4,000-strong-armed units of Dashnaktsutyun party, the barbaric act lasted for three days, during which Azerbaijani settlements were suddenly attacked and all residents from children to adults were massacred.
Kulner, a German witness of those tragic events, wrote in his memoirs on Baku in 1925: “The Armenians attacked Muslim (Azerbaijani) settlements, killing everybody, cutting them up with swords and bayoneting. Several days after the genocide corpses of 87 Azerbaijanis were pulled out from a groove. Their ears and noses were cut off, their abdominals were ripped up and genitals chopped. The Armenians showed no mercy to children and elderly people.”
The March 1918 events received considerable attention following the proclamation of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) when in order to investigate violence against the Azerbaijani population, the ADR Council of Ministers set up an Extraordinary Investigation Commission on July 15, 1918.
According to the material of the Extraordinary Investigation Commission, the Armenian gangs annihilated nearly 8,000 civilians in Shamakhi. 28 villages in Javanshir governorate and 17 villages in Jabrayil governorate were completely destroyed and their population wiped out.
The gangs ambushed and shot down a 3,000-strong caravan of Azerbaijani civilians, mostly women, children and the elderly, to the last person near Gyumru. In Nakhchivan governorate, several villages were burned down, in Zangazur uyezd, 115 Azerbaijani villages were destroyed, 3,257 men, 2,276 women, and 2,196 children were killed.
In Zangazur uyezd, 10,068 Azerbaijanis were murdered or made disabled, while 50,000 people became refugees. In Iravan governorate, 135,000 Azerbaijanis in 199 villages were killed and the villages were razed to the ground. In 1918-1920, the Armenian armed units destroyed 150 villages in the mountainous part of Karabakh, annihilating the local population.
In 1919 and 1920, the Azerbaijan Democratic Republic commemorated March 31 as the nationwide mourning day. In fact, that was a first attempt to politically recognize the genocide against the Azerbaijanis and more than a century-long occupation of Azerbaijani lands.
It was national leader Heydar Aliyev who initiated a comprehensive investigation into the March 31 genocide and launched a campaign to raise the world community`s awareness of the tragedy. On March 26, 1998, President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev signed a historically-important Decree “On the genocide of Azerbaijanis” to proclaim March 31 as the Day of Genocide of Azerbaijanis. This gave a strong push to efforts to study the history of genocide, and a large number of works have been written and translated into foreign languages. Numerous new evidence and documents have recently been discovered to prove the genocide. One of the bloodiest episodes of this genocide took place in Guba uyezd when 167 villages were completely destroyed in April-May, 1918. Guba genocide mass grave was discovered during excavation works on April 1, 2007. In 2009, the Cabinet of Ministers issued an Order to approve the “Plan of measures to immortalize victims of the massacre in Guba district”, which included the erection of a memorial in the site of the mass grave. The Guba Genocide Memorial Complex was unveiled on September 18, 2013. It was later discovered that apart from Azerbaijanis, representatives of other ethnicities living in Guba were massacred and buried in the mass grave, including Lezgis, Jews, and Tats.
On January 18, 2018, President of the Republic of Azerbaijan signed a Decree “On the 100th anniversary of the 1918 genocide of Azerbaijanis”.