No:297/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayevanın bəzi xarici media agentlikləri tərəfindən yayılan guya ki, Azərbaycana Suriyadan döyüşçülərin gətirilməsi ilə bağlı iddialara dair şərhi
Son günlərdə bəzi xarici KİV-də guya ki, Azərbaycana Suriyadan döyüşçülərin gətirilməsi ilə bağlı tamamilə yalan və iftira dolu qarayaxma kampaniyasının aparıldığını müşahidə edirik. Heç bir fakta əsaslanmayan, uydurma şəxslərlə müsahibələr şəklində yayılan bu iddiaların arxasında Ermənistanın durduğu heç bir şübhə doğurmur.
Bu qarayaxma kampaniyasının məqsədi Ermənistan tərəfindən son zamanlar nümayişkaranə şəkildə həyata keçirilən və beynəlxalq humanitar hüququn kobud pozulması halı olan Yaxın Şərq ölkələrindən terror təşkilatlarının nümayəndələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürülməsinin yaratdığı mənfi beynəlxalq ictimai rəyi kompensasiya etmək cəhdidir.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf rayonlarının işğalı zamanı hərbi əməliyyatlarda terror qruplaşmalarından və muzdlu döyüşçülərdən istifadə edildiyinə dair çoxsaylı faktlar mövcuddur. Hazırda da Ermənistan rəhbərliyi bu siyasəti davam etdirərək, həyata keçirdiyi yeni təcavüz aktı çərçivəsində Azərbaycana qarşı ekstremist ünsürlərdən geniş istifadə edir. Belə ki, Ermənistanın hərbi məqsədlər üçün istifadə ediləcək “könüllü döyüşçü dəstələrin” yaradılması planı, məhz illər ərzində Yaxın Şərq bölgəsindən Ermənistana köçürülmüş terrorçuların “xidmətlərindən” istifadə  etmək məqsədi güdür.
İllərdən bəri ağır demoqrafik böhran yaşayan və bunun nəticəsində silahlı qüvvələrini komplektləşdirmək iqtidarında olmayan Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanın tam komplektləşdirilmiş silahlı qüvvələri mövcuddur və bu silahlı qüvvələr qarşıya qoyulan məqsədə nail olmaq üçün hər hansı bir kənar qüvvəyə, xüsusilə də qeyri-nizami qruplaşmalara ehtiyac duymayacaq qədər peşəkar və güclüdür.
Bu uydurma iddialar sadə məntiqə sığmadığı kimi, hərbi-texniki cəhətdən də tutarsızdır. Müxtəlif mənbələr guya ki, Azərbaycana bir-neçə yüz civarında muzdluların gətirildiyini iddia edir. O zaman belə bir sual ortaya çıxır; iki nizami ordunun mümkün toqquşması kontekstində azsaylı qeyri-nizami dəstələr qüvvələr balansında nə dəyişiklik edə bilər? Əlbəttə, dezinformasiyanı yayanlar bu suala cavab vermək iqtidarında deyil.
Bir daha, Azərbaycana qarşı aparılan bu çirkin iddiaları qətiyyətlə rədd edir və Azərbaycan Ordusunun öz beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü təmin etmək üçün heç bir kənar qüvvəyə ehtiyacı olmadığını vurğulayırıq.

No:297/20, Commentary by Leyla Abdullayeva, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to the allegations by some foreign media outlets as if “militants deployed from Syria to Azerbaijan”
In recent days, we have been witnessing a smear campaign full of lies and slander in some foreign media that as if “militants from Syria being deployed to Azerbaijan”. There is no doubt that Armenia is behind these allegations, which are not based on any facts and are spread in the form of interviews with fictitious people.
The aim of this smear campaign is to attempt to compensate for the negative international public opinion created by Armenia's recent relocation, in a demonstrative way, of representatives of terrorist organizations from the Middle East to the occupied territories of Azerbaijan, which is a gross violation of international humanitarian law.
There are numerous facts on the use of terrorist groups and mercenaries in military operations during the occupation of the Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan by Armenia. At present, the Armenian leadership continues this policy and widely uses extremist elements against Azerbaijan as part of its new act of aggression. Thus, Armenia's plan to create "voluntary militant groups" to be used for military purposes is aimed at using the "services" of terrorists who have been moved to Armenia from the Middle East for years.
Unlike Armenia, which has been, over the years, experiencing a severe demographic crisis and as a result of which it has not able to equip its armed forces, Azerbaijan has fully-fledged armed forces, and these armed forces are so professional and strong that no external forces, especially irregular groups, are needed to achieve the set goal.
These bogus claims are incompatible from a military-technical point of view, as they lack simple logic. Various sources claim that several hundred mercenaries were allegedly brought to Azerbaijan. Then such a question arises; In the context of a possible clash of two regular armies, can a small number of irregular groups change the balance of forces? Of course, those who spread misinformation are not able to answer this question.
Once again, we categorically reject these ugly allegations against Azerbaijan and emphasize that the Azerbaijani Army does not need any outside forces to ensure its territorial integrity within its international borders.