Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlər ölkələrinin rəhbərlərinin bəyanatına dair açıqlaması
Məlum olduğu kimi, 27 sentyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
Azərbaycan mövqelərinə qarşı yeni təcavüz aktı Ermənistanın son aylar ərzində sərgilədiyi təxribatçı fəaliyyətin, o cümlədən 12-16 iyul Tovuz istiqamətində hücum cəhdi, 23 avqust Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanat və fəaliyyətinin davamıdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezident İlham Əliyev BMT-nin Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi müzakirələrdə çıxışı zamanı Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni hərbi təxribata hazırlaşdığı ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.
Qeyd etmək istərdik ki, Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən həm sözdə, həm də əməldə törədilmiş təxribatlar, o cümlədən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki qondarma rejimin “inaqurasiyasında” iştirak üçün Şuşa şəhərinə getməsi, işğal olunmuş Xankəndi şəhərində təhrikçi xarakterli “Qarabağ Ermənistandır” bəyanatını səsləndirməsi, işğalçı ölkənin “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” konsepsiyasının irəli sürməsi, münaqişənin həlli danışıqlarda 7 qeyd şərt irəli sürməsi, eləcə də danışıqların formatını dəyişdirmək cəhdləri ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan münaqişənin həlli prosesinə zərbə vurub.
Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzü çərçivəsində Ermənistan Silahlı Qüvvələri ənənəvi şəkildə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də beynəlxalq humanitar hüquq və 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın mülki əhalisini və infrastrukturunu məqsədyönlü şəkildə atəşə tutur, bununla da mülki əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlər törədir.
1 oktyabr 2020-ci il tarixinə olan məlumata əsasən, Azərbaycanın 19 mülki şəxsi qətlə yetirilib, 55 nəfər yaralanıb və 200-dən çox ev və mülki obyektlər dağıdılıb.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf rayonlarının işğalı zamanı hərbi əməliyyatlarda terror qruplaşmalarından və muzdlu döyüşçülərdən istifadə edildiyinə dair çoxsaylı faktlar mövcuddur. Hazırda da Ermənistan rəhbərliyi bu siyasəti davam etdirərək, həyata keçirdiyi yeni təcavüz aktı çərçivəsində Azərbaycana qarşı ekstremist ünsürlərdən geniş istifadə edir.
ATƏT-in Minsk Qrupu bu günədək verdiyi çoxsaylı bəyanatlarda status quo vəziyyətinin qəbuledilməz olduğunu vurğulayıb. Ermənistan isə buna rəğmən işğala əsaslanan status quo rejiminin möhkəmləndirilməsi məqsədini güdür. Görünən odur ki, Ermənistan münaqişəni danışıqlar yolu ilə həllində maraqlı deyil və işğal etdiyi ərazilərin ilhaqına çalışır.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri başda olmaqla beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi çoxsaylı qərarların Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş bütün ərazilərində çıxarılması ilə əlaqədar tələbləri bu günədək Ermənistan tərəfindən yerinə yetirilmir. Əksinə cəzasızlıq mühitində Ermənistan Azərbaycana qarşı yeni təcavüz aktlarına əl atır.

Press-Release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs
As it is known, on September 27, 2020, the Armenian armed forces grossly violated the ceasefire, fired at the positions of the Republic of Azerbaijan along the line of contact with large-caliber weapons, mortars and artillery of various calibers, and launched another act of aggression against Azerbaijan.
A new act of aggression against the positions of Azerbaijan is a continuation of the provocative steps taken by Armenia in recent months, including an attempt to attack in the Tovuz direction on July 12-16, a sabotage and reconnaissance provocation in the Goranboy direction on August 23, a policy of illegal settlement in the occupied territories of Azerbaijan, as well as provocative statements and activities of the Armenian leadership.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, in his statement at the general debate of the 75th session of the UN General Assembly, has warned that Armenia is preparing for a new military provocation against Azerbaijan.
We would like to note that the provocations carried out by the Armenian leadership, both in word and in deed, including the visit to Shusha to participate in the inauguration of the self-proclaimed regime in the occupied territories of Azerbaijan, the provocative "Karabakh is Armenia" statement made in the occupied city of Khankendi, the introduction of a "new war for new territories" concept by the occupying country, putting forward 7 pre-conditions in the conflict settlement negotiations, as well as attempts to change the talks format, have dealt a blow to the conflicts settlement process mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs.
As part of another military aggression against Azerbaijan, Armenia’s armed forces, faithful to their traditions, have purposefully targeted Azerbaijani civilians and civil infrastructure in gross violation of the norms and principles of international law, in particular international humanitarian law and the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, thus committing various crimes against the civilian population.
As of October 1, 2020, 19 Azerbaijani civilians were killed, 55 were injured and more than 200 houses and civilian facilities were destroyed.
There are numerous facts of the use of terrorist groups and mercenaries in military operations by Armenia during the occupation of the Nagorno-Karabakh region and surrounding areas of Azerbaijan. At present, the Armenian leadership continues this policy and makes extensive use of extremist elements against Azerbaijan as part of its new act of aggression.
The OSCE Minsk Group in its numerous statements so far has stressed that the status quo is unacceptable. Armenia, however, acting contrary to this, is trying to consolidate the status quo regime based on occupation. It is obvious that Armenia is not interested in resolving the conflict through negotiations and is trying to annex the occupied territories.
To date, Armenia has not complied with the requirements of numerous decisions adopted by international organizations, including, first of all, those reflected in the UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884 of 1993, regarding the withdrawal of Armenian occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan. On the contrary, acting in an atmosphere of impunity, Armenia is undertaking new acts of aggression against Azerbaijan.
The political and military leadership of Armenia bears full responsibility for the existing situation in the region.