«Qara Yanvar» - müstəqilliyə aparan yol.
2021-ci ilin 20 yanvar günü Sovet hərbi qüvvələri tərəfindən Bakı şəhərində hərbi işğalın və dinc sakinlərin qətlə yetirilməsinin 31-ci ildönümü kimi qeyd edilir. 1990-cı il yanvarın 20-də yüksələn milli müstəqillik hərəkatına cavab olaraq, Sovet rəhbərliyi "Zərbə" adlanan hərbi əməliyyatla Bakı şəhərinə hücum etmək üçün ağır silahlarla təchiz edilmiş təxminən 26000 əsgərə əmr verdi.
Amansız hücum nəticəsində 147 nəfər mülki şəxs qətlə yetirilmiş, 800 nəfərə yaxın insan isə yaralanmışdır. İşğal gecə yarısı həyata keçirildi və uşaqlara, qadınlara və yaşlılara qarşı xüsusilə zorakılıqla törədildi. 20 Yanvar faciəsi Azərbaycanın tarixinə "Qara Yanvar" kimi həkk olundu. Buna baxmayaraq, 20 yanvar Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizə tarixində qəhrəmanlıq səhifəsidir. Bu şiddətli təzyiq, Azərbaycanda 70 illik Sovet hakimiyyətini sona çatdırdı və ölkəmizin milli müstəqilliyini bərpa etməsinə səbəb oldu.
Həmin vaxt Ermənistanda yaşayan bütün Azərbaycan əhalisi daimi yaşayış yerlərindən zorla çıxarılmışdı. Ermənistandan çıxarmaq üçün təxminən 300 000 azərbaycanlı qətl, işgəncələr və təqiblərlə üzləşərək, Azərbaycana sığınmaq məcburiyyətində qaldı. Azərbaycanlı məcburi köçkünlər Bakı və şəhər ətrafı ərazilərdə evlər və sığınacaqlarla təmin edilmişdir.
Erməni hakimiyyətinin bu cür qeyri-qanuni və düşmən siyasəti azərbaycanlıların hiddətini alovlandıraraq, SSRİ rəhbərliyinin qeyri-müəyyən və biganə mövqeyinə qarşı kütləvi etiraz aksiyalarını təşkil edilməsinə səbəb oldu. 1989-1990-cı illərdə yüz minlərlə azərbaycanlı Bakının mərkəzi meydanında (indiki Azadlıq meydanı) və küçələrində toplaşaraq, Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını parçalamağa və Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Ermənistana birləşdirməyə yönəlmiş separatçı iddialarına qarşı etiraz etdilər. 1990-cı il yanvarın 13-də Bakıda keçirilmiş kütləvi aksiyada, Azərbaycan müxalifətinin liderləri Azərbaycanın Sovet İttifaqından ayrılmasına dair referendum keçirilməsini elan etdi. Dağlıq Qarabağda ermənilər tərəfindən azərbaycanlıların öldürülməsi və yaralanması ilə bağlı məruzə aksiya zamanı yayıldı.
SSRİ Kommunist Partiyasının baş katibi Mixail Qorbaçov Sovet ordusunun şəhərə müdaxilə etməsi üçün Bakıda baş verən iğtişaşlardan və qiyamlardan sui-istifadə etdi. Bakıya hərbi müdaxilə məqsədilə göndərilən silahlı qüvvələr əsasən əvvəllər Əfqanıstanda yerləşdirilmiş əsgərlərdən, eləcə də 1990-cı ilin yanvarında qısa müddət ərzində Rusiyanın Stavroplol vilayətində xüsusi hərbi təlim keçmiş erməni mənşəli əsgərlərdən ibarət idi. Bakıya göndərilməzdən əvvəl onlar İslam radikallarının və mücahidlərinin şəhərdə hakimiyyətə gəldikləri və Sovet əsgərlərinin ermənilərin iddia edilən pozulmuş hüquqlarını müdafiə etmələri barədə təlimatlandırılmışdır.
Ordu yerli əhaliyə fövqəladə vəziyyət və onun qaydaları haqqında heç bir məlumat vermədən Bakıya daxil oldu. Bundan əlavə, hücumdan öncə Sovet Ordusunun xüsusi qüvvələri Bakıda dövlət televiziya binasına hücum edərək, yerli və beynəlxalq ictimaiyyətin informasiya təminatının qarşısını almaq üçün milli televiziya və radio yayımını dayandırdı. Buna görə də, xalq Sovet qoşunlarının şəhərə daxil olması barədə məlumatdan xəbərsiz idi. Fövqəladə vəziyyətin elan olunması haqqında rəsmi məlumat 1990-cı il, yanvarın 20-si saat 05:30-da, yəni Bakının küçələrində onlarla insanın qətlə yetirilməsindən və yaralanmasından sonra yayımlandı.
Hücumdan əvvəl fövqəladə vəziyyətin elan edilməməsi hərbi zərurət və ya əsgərlərin həyatını qorunması ilə əsaslandırıla bilməz. Əvvəlcədən xəbərdarlıq mülki şəxslərin küçələrdə toplaşmamasına və onların həyatının qorunmasına səbəb ola bilərdi. Əksinə olaraq, Sovet ordusu, sovet respublikasının paytaxtına hücum edərkən, həddindən artıq qəddarlığın olduğu bir düşmən mövqeyi ilə təəccübləndirdi. Fövqəladə vəziyyətin elan edilməsinə məhəl qoymadan, ağır texnika ilə şəhərə hərbi hücum və mülki vətəndaşlara qarşı silahlı qüvvələr tərəfindən zorakılıqların həyata keçirilməsi heç bir şərtlə əsaslandırıla bilinməz. Tanklar və zirehli maşınlar içərisində insanların olduğu nəqliyyat vasitələrini və təcili yardım maşınlarını əzirdilər. Yaralılara tibbi yardım göstərilməsinin qarşısını almaq üçün xəstəxanalarda elektrik kəsilmişdi.
Human Rights Watch təşkilatının "Qara Yanvar Azərbaycanda" adlı hesabatında deyilir: "Həqiqətən, 19-20 yanvar gecəsində Sovet Ordusunun istifadə etdiyi zorakılıq azərbaycanlıların müqaviməti ilə mütənasib deyil, kollektiv surətdə cəzalandırılmanın həyata keçirilməsinin təşkilidir.
Azərbaycan xalqı 1990-cı il yanvarın 20-də baş verən faciədə zamanı çox böyük itkilər verməsinə baxmayaraq, onun qürur və ləyaqəti sarsınmaz olaraq qaldı. Qara Yanvar Azərbaycanın tarixində bir dönüş nöqtəsi və öz xalqının milli mənsubiyyətini müdafiə etmək üçün cəsarət və qətiyyətinin canlı təzahürü idi. Bu faciədə qəhrəmancasına şəhid olmuş azərbaycanlıların xatirəsini yad etmək üçün, paytaxt Bakının ən yüksək nöqtəsində "Şəhidlər Xiyabanı" salınmışdır. Bu gün ölkənin hər yerindən insanlar Azərbaycan Respublikasının rifahı və müstəqilliyi üçün yol açan hadisələrin qurbanlarını şərəf və ehtiramla yad etmək üçün bu Xiyabana səfər edirlər.
Hər il yanvar ayının 20-də, Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı Səfirliyi “Qara Yanvar” faciəsinin ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirir və bu faciənin qurbanlarının xatirəsini edhtiramla yad edir.

«Black January» - the path leading to independence.
On January 20, 2021 marks the 31th Anniversary of the military invasion and vicious killing of civilians in the city of Baku, Azerbaijan by the forces of the Soviet Army. On January 20, 1990 in response to the rising national independence movement, the Soviet leadership ordered some 26 000 troops with heavy military equipment to storm the city of Baku in an operation called “Strike”.
The heavy-handed crackdown resulted in 147 civilian deaths and the injuring of around 800 people. The invasion was launched at midnight and was committed with particular violence against children, women and the elderly. The tragedy of 20 January was engraved in the history of Azerbaijan as “Black January”. Nevertheless, it was a heroic page in the history of Azerbaijani people’s struggle for freedom and independence. This violent suppression brought a 70-year Soviet rule in Azerbaijan to an end and led to the restoration of its national independence.
By that time, the entire Azerbaijani population living in Armenia had been forcibly expelled from the places of their permanent residence. In an effort to oust them from Armenia an estimated 300 000 Azerbaijanis were subjected to murder, torture and persecution and were forced to take refuge in Azerbaijan. These displaced Azerbaijanis -deprived of homes and shelters- were mainly settled in Baku and its suburbs.
This kind of illegal and hostile policy of Armenian authorities ignited anger among Azerbaijanis precipitating their mass protest against the ambiguous and negligent position of the USSR leadership in this regard. In 1989-1990, hundreds of thousands of people held demonstrations in the central square (now Freedom square) and the streets of Baku protesting the Armenia’s separatist claims to tear out the Nagorno-Karabakh region from Azerbaijan and annexing it to Armenia. On January 13, 1990 at a mass rally held in Baku, the leaders of Azerbaijani opposition called for a referendum on secession of Azerbaijan from the Soviet Union. Reports about the killing and wounding of Azerbaijanis by Armenians in Nagorno-Karabakh that were spread during the rally further enraged the crowd.
The Secretary General of the Communist Party of the USSR, Michael Gorbachev used the unrest and riots in Baku to justify the Soviet Army’s intervention in the city. The military contingency sent to Baku consisted mainly of soldiers previously deployed in Afghanistan as well as the reservists some of whom were of Armenian origin conscripted from the Stavroplol region of Russia for a short period in January 1990. Before being dispatched to Baku they were instructed that the Islamic radicals and mojaheds took the power in the city, and the Soviet soldiers must protect the allegedly violated rights of Armenians.
Troops entered Baku without informing the local population of the curfew and its rules. Moreover, on the eve of the assault the special forces of the Soviet Army attacked the state TV building in Baku, cutting off the national TV and radio broadcast to prevent the dissemination of news to the local and international community. Therefore, the people were deprived of access to information about the entry of the Soviet troops into the city. Official information about the curfew was aired on 20 January 1990 at 05:30 a.m., i.e. after dozens citizens had already been killed or wounded in the streets of Baku.
Failure to announce a state of emergency before the assault cannot be justified either on the grounds of military necessity or protection the lives of the soldiers. Advance warning might have cleared the streets of peaceful civilians and saved their lives. Instead, the Soviet Army attacked the capital city of the Soviet Republic as if it was an enemy position that had to be taken by surprise with extreme cruelty. Irrespective of the announcement of the curfew, military offensive of a civilian city with heavy military equipment and use of violence against own civilian citizens by the troops of the Armed Forces cannot be justified under any circumstances. Tanks and armored transporters were crushing civilian and medical vehicles with people inside. Electricity of the hospitals had been cut off to prevent medical aid to the wounded.
Human Rights Watch report on “Black January in Azerbaijan” stated, “Indeed, the violence used by the Soviet Army on the night of January 19-20 was so out of proportion to the resistance offered by Azerbaijanis as to constitute an exercise in collective punishment.
Even though Azerbaijani people suffered great losses from the tragedy of 20 January 1990, its pride and dignity remained untainted. Black January was a turning point in the history of Azerbaijan and proved to be a vivid manifestation of the bravery and determination of its people in defending their national identity. To commemorate the memory of Azerbaijanis heroically perished in this tragedy, the “Alley of Martyrs” has been laid out at the highest point of the capital city of Baku. People from all over the country pay a visit to the Alley to honor and revere the victims of those events that paved the way for the independence and prosperity of the Republic of Azerbaijan today.
Each year on January 20, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania holds commemorate ceremony dedicated to the Anniversary of the “Black January” and pays tribute to the memory of the victims of this tragedy.