Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Dan Yancu ilə görüşünə dair məlumatı
2021-ci ilin 13 aprel tarixində nazir Ceyhun Bayramov Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Dan Yancunun diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Rumıniya arasında strateji tərəfdaşlığa əsaslanan ikitərəfli siyasi əlaqələrin yüksək inkişaf səviyyəsindən razılıq ifadə olunub. Tərəflər iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə, o cümlədən enerji və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu qeyd edib. Pandemiya ilə bağlı məhdudiyyətlər aradan qalxdıqdan sonra hərtərəfli əməkdaşlığın uğurla davam etdiriləcəyindən əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan ilə strateji tərəfdaşlıq sazişi imzalayan ilk Avropa ölkəsi kimi Rumıniya ilə əlaqələrin inkişafının ölkəmiz üçün prioritet təşkil edən məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıb.
Səfir Dan Yancu diplomatik fəaliyyətinin uğurla həyata keçirilməsi üçün ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycanda fəaliyyət göstərdiyi müddətdə ölkəmizdə baş verən bir sıra tarixi hadisələri xatırlayan səfir, hazırda Azərbaycan üçün yeni tarixi dönəmin başlandığını və bu xüsusda bütün bölgə üçün yeni imkanların açıldığını qeyd edib.
Nazir həyata keçirdiyi uğurlu fəaliyyətə görə səfirə minnətdarlığını ifadə edib və ona gələcək diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Ambassador of Romania to the Republic of Azerbaijan Dan Iancu
On April 13, 2021, Minister Jeyhun Bayramov received the Ambassador of Romania to the Republic of Azerbaijan Dan Iancu upon the termination of his diplomatic mission.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the high level of development of bilateral political relations between Azerbaijan and Romania based on strategic partnership. The sides noted that there are favorable opportunities for further development of cooperation in various sectors of the economy, including energy and transport. Confidence in the successful continuation of comprehensive cooperation after the lifting of restrictions on the pandemic was expressed.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that the development of relations with Romania, as the first European country to sign a strategic partnership agreement with Azerbaijan, is one of the priorities for our country.
Ambassador Dan Iancu thanked the Azerbaijani side for the support provided to him for the successful implementation of his diplomatic mission. Recalling a number of historical events that took place in Azerbaijan during his tenure, the ambassador noted that a new historical period has begun for Azerbaijan and, in particular, new opportunities have opened up for the whole region.
The Minister thanked the Ambassador for his successful work and wished him success in his future diplomatic activities.