Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Bakıda Hərbi Qənimətlər Parkının açılışı ilə bağlı bəyanatına dair şərhi.
Paytaxt Bakı şəhərində Hərbi Qənimətlər Parkının açılışı və burada 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Ermənistandan qənimət götürülmüş və məhv edilmiş texnikanın nümayiş etdirilməsi ilə bağlı Ermənistan XİN-in isteriyası bu ölkənin Azərbaycana qarşı qarayaxma cəhdlərinin heç bir hüdudunun olmadığını göstərir.
Azərbaycan 30 ilə yaxın qanunsuz işğal altında saxlanılan ərazilərini beynəlxalq hüququn ona verdiyi haqla azad edib, Vətən müharibəsi nəticəsində, Azərbaycan oğullarının qanı və canı bahasına ərazi bütövlüyünü təmin edib. Əlbəttə, dünya təcrübəsində də geniş şəkildə qəbul olunduğu kimi, bu şanlı Zəfərin paradlar, parklar, muzeylər və digər vasitələrlə əbədi yaşadılması bizim mənəvi haqqımızdır. Parkda müharibə iştirakçısı olan erməni hərbçilərinin manikenlərinin sərgilənməsinə gəldikdə isə, dünyanın bir çox ölkələrində hərbi muzeylərdə manikenlərin sərgilənməsi təcrübəsi mövcuddur. Bu Parkın və burada sərgilənən kompozisiyaların verdiyi ismarış birmənalıdır: dövlətə qarşı həyata keçirilən təcavüz siyasəti və qanunsuz işğal üzərində çalınan böyük Qələbə beynəlxalq hüququn təntənəsidir.
Ermənistan XİN-in talançılıq və insana nifrət iddialarına gəldikdə isə, azad edilmiş ərazilərimizdə Ermənistan tərəfindən dövlət səviyyəsində törədilən məqsədyönlü dağıntı və talan siyasətinin nəticələri bu gün bütün dünyanın gözləri qarşısındadır. Tarixi, mədəni, dini irsimizi yerlə yeksan edən, təbii ehtiyatlarımızı talan edən, bir milyon insanın fundamental hüququnu pozaraq 30 il ərzində mülkiyyətini mənimsəyən bir ölkənin talançılıqdan danışması heç bir çərçivəyə sığmır. Faşist cəlladı Qaregin Njdeyə Yerevanda heykəl ucaldan, birinci Qarabağ müharibəsi zamanı əli azərbaycanlıların qanına bulaşan beynəlxalq terrorçu Monte Melkonyanı qəhrəmanlaşdıran, terrorçu Soqomon Teyliryana ayaqları altında kəsilmiş insan başı ilə abidə ucaldan bir ölkənin insana nifrətdən danışmağa heç bir haqqı yoxdur.
Ermənistan tərəfinin hər fürsətdə dilə gətirdiyi “hərbi əsirlər” mövzusu ilə bağlı, bir daha Ermənistan XİN-inə yalan və iftira dolu ritorikadan çəkinməyi məsləhət görürük. Ermənistan hökumətinin də imza atdığı üçtərəfli bəyanatdan bir ay sonra Azərbaycan ərazilərinə terrorçuluq məqsədilə göndərilən diversant qrupun üzvləri “hərbi əsir” hesab oluna bilməz, bunu dəfələrlə bəyan etmişik. Azərbaycan hər zaman öz öhdəliklərinə sadiqdir, 10 noyabr 2020-ci il tarixli birgə bəyanatın icrası ilə bağlı bütün tədbirləri həyata keçirir, o cümlədən erməni hərbi əsirləri qısa müddət ərzində Ermənistan tərəfinə qaytarıb.
Ermənistanın isə üçtərəfli razılığa zidd olaraq, pozucu fəaliyyəti ilə bağlı üzrxahlıq bildirmək əvəzinə, əsassız iddialarla çıxış etməsi, Azərbaycana qarşı yalan və iftira dolu kampaniya aparması bu ölkənin hələ də düşmənçilik mövqeyindən çıxış etdiyini, beynəlxalq hüquq əsasında münasibətlərin normallaşdırılmasına hazır olmadığını və beləliklə də yaxın keçmişdə baş verənlərdən nəticə çıxarmadığını nümayiş etdirir.

Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Armenian Foreign Ministry on the opening of the Military Trophy Park in Baku.
The hysteria of the Armenian Foreign Ministry over the opening of the Military Trophy Park in the capital Baku and the demonstration of trophies and destroyed military equipment during the 44-day Patriotic War show that the country's attempts to blackmail Azerbaijan have no limits.
Azerbaijan has liberated its territories illegally occupied for almost 30 years, with the right granted by international law, as a result of the Patriotic War, has ensured its territorial integrity at the expense of the blood and lives of the sons of Azerbaijan. Of course, as is widely accepted in world practice, it is our moral right to immortalize this glorious victory forever through parades, parks, museums and other means. With regard to the mannequins of Armenian servicemen who took part in the war exhibited in the park, there is an experience of exhibiting mannequins in military museums in many countries around the world. The message of this Park and the compositions exhibited here is unequivocal: the great Victory over the policy of aggression against the state and the illegal occupation is a triumph of international law.
As for the Armenian Foreign Ministry's allegations of looting and hatred, the consequences of the purposeful policy of destruction and looting committed by Armenia at the state level in our liberated territories are in front of the eyes of the whole world today. Statement of a country that has destroyed our historical, cultural and religious heritage, plundered our natural resources and appropriated the property of one million people for 30 years by violating their fundamental rights is off-limits. A country that erected a statue to the fascist executioner Garegin Nzhdeh in Yerevan, heroization of Monte Melkonian, the international terrorist who has the blood of Azerbaijanis of First Karabakh War in his hands, and erected a monument of Soghomon Tehlirian stepping on the severed head has no right to speak of hatred.
We once again advise the Ministry of Foreign Affairs of Armenia to refrain from rhetoric full of lies and slander on the issue of "prisoners of war" expressed at every opportunity. As we have repeatedly stated, members of the sabotage group sent to Azerbaijan for terrorist purposes a month after the trilateral statement signed by the Armenian government cannot be considered "prisoners of war". Azerbaijan is always committed to its obligations, taking all necessary measures to implement the joint statement of November 10, 2020, including the return of Armenian prisoners of war to Armenia in a short period.
Armenia instead of apologizing for its disruptive activities in violation of the trilateral agreement, with its baseless allegations, as well as false and slanderous campaign against Azerbaijan show that this country is still hostile, unprepared for normalization of relations based on international law, and thus it didn’t infer conclusions from what has happened in near past.