Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 18 aprel - Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü ilə əlaqədar bəyanatı.
Bu gün Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü kimi qeyd olunur.
Bu gün ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan, azad edilmiş ərazilərdəki mədəni irsinin Ermənistan tərəfindən məhv edilməsi ilə bağlı ciddi narahatlığını bir daha diqqətə çatdırır.
Ərazilərimizin işğalı dövründə demək olar ki, bütün tarixi, mədəni və dini abidələr tamamilə məhv edilmişdir. Bu günə qədər Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi azad edilmiş ərazilərdə 400-dən çox abidənin dağıdıldığını müəyyən etmişdir. Bu ərazilərdəki abidələrin ümumi sayı 3000-ə qədərdir.
Azərbaycana məxsus mədəni və dini mülkiyyət talan edilmiş, təhqir edilmiş, dəyişdirilmiş və qanunsuz olaraq Ermənistana daşınmışdır. Azad edilmiş ərazilərdə 100.000-dən çox mədəniyyət nümunəsinin olduğu 22 muzey və muzey filialı məhv edilmişdir.
Kəlbəcər rayonunda yerləşən XIII əsrə aid Xudavəng monastırının mədəniyyət nümunələri və qədim əlyazmalar, habelə Ağdam rayonunun Şahbulaq qalası yaxınlığında qanunsuz arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan qiymətli mədəniyyət nümunələri Ermənistana qanunsuz olaraq daşınmışdır. Bununla yanaşı, Xocavənd rayonunun Azıx kəndindəki Azıx mağarasında qanunsuz qazıntılar aparılmşdır.
Bütün bu hərəkətlər, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən YUNESKO-nun 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və onun iki protokolu, eləcə də 1970-ci il Konvensiyası kimi tənzimləmə sənədlərinin kobud şəkildə pozulmasıdır.
Təəssüflər olsun ki, mədəni irsimizin qəsdən məhv edilməsi, mənimsənilməsi, dəyişdirilməsi və mədəni sərvətlərimizin qanunsuz olaraq ölkə ərazisindən çıxarılması da daxil olmaqla, müharibə cinayətlərini araşdırmaq üçün müvafiq beynəlxalq təşkilatlara etdiyimiz müraciətlər 30 illik işğal boyunca nəzərə alınmamışdır. Hazırda bu baxımdan göstərilən marağı alqışlayırıq.
Azərbaycan Respublikası ərazisində yerləşən mədəni irs, mənşəyindən, dünyəvi və dini xarakter daşımasından asılı olmayaraq, Azərbaycanın dəyər verdiyi və qoruduğu Azərbaycan xalqının mədəni müxtəlifliyini əks etdirir.
Azərbaycanın mədəni irsinə vurulmuş misli görünməmiş zərərin müstəqil bir missiya tərəfindən tam qiymətləndirilməsini təmin etmək Azərbaycan Hökuməti üçün prioritet məsələdir və Azərbaycan bu baxımdan YUNESKO ilə sıx əməkdaşlıq edir.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 18 April - International Day for Monuments and Sites.
Today is celebrated as the International Day for Monuments and Sites.
On this occasion, Azerbaijan repeats its grave concern regarding the destruction of its cultural heritage by Armenia in the liberated territories.
Almost all historical, cultural and religious monuments were completely destroyed during the period of occupation. As of today, the Ministry of Culture of Azerbaijan has identified more than 400 monuments that have been destroyed in the liberated territories. The total number of the monuments in these territories is up to 3000. Cultural and religious property belonging to Azerbaijan has been looted, desecrated, altered and illegally exported to Armenia. 22 museums and museum branches with over 100,000 artefacts in the liberated territories have been destroyed.
Artefacts and ancient manuscripts of 13th century Khudavang monastery situated in Kalbajar district, as well as precious artefacts found during illegal archaeological excavations near Shahbulag fortress of Aghdam district were illegally transported to Armenia. Besides that, illegal excavations have been conducted in Azikh cave in Azikh village of Khojavend region.
All of these actions constitute a gross violation of international humanitarian law, including the UNESCO standard setting instruments, such as 1954 Hague Convention and its two protocols, as well as the 1970 Convention.
Regretfully, our appeals to the relevant international organizations to investigate war crimes including the deliberate destruction, misappropriation, alteration of our cultural heritage, as well as illicit removal of our cultural properties by Armenia have been ignored throughout the 30-year occupation. We welcome the interest now being shown in this respect.
The cultural heritage situated in the territory of the Republic of Azerbaijan, regardless of its origin, whether secular or religious, reflects the cultural diversity of the people of Azerbaijan, which Azerbaijan values and protects.
Ensuring that the unprecedented damage inflicted on Azerbaijani cultural heritage is fully assessed by an independent technical mission stands as a priority for the Government of Azerbaijan and Azerbaijan is closely cooperating with UNESCO in this regard.