Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan tərəfindən Şuşada aparılan bərpa işləri ilə bağlı bəyanatına dair şərhi.
Azərbaycanın 30 ilə yaxın işğal altında saxlanılan ərazilərinin azad edilməsi ilə ölkəmiz bu ərazilərin bərpa və quruculuq prosesinə başlayıb.
Hazırda bu ərazilərdə nəhəng yenidənqurma işləri həyata keçirilir, o cümlədən onilliklərlə davam edən Ermənistan işğalı zamanı yerlə yeksan edilmiş tarixi, mədəni və dini irsimiz bərpa olunur.
Şuşa şəhərində həyata keçirilən geniş miqyaslı quruculuq işləri çərçivəsində məscidlər, tarixi abidələr, məqbərələr, ev-muzeyləri, eləcə də Qazançı kilsəsi bərpa edilir. Qeyd etmək istərdik ki, bu yenidənqurma işləri Şuşanın tarixi simasının bərpa edilməsi məqsədilə, məhz orijinal memarlıq üslubuna uyğun olaraq həyata keçirilir.
Eyni zamanda onu da vurğulamaq istərdik ki, Şuşadakı Qazançı kilsəsinin 200 metrliyində “İsgəndər M” raketinin qalıqlarının tapılması və yalnız xoşbəxtlikdən bu faciənin baş verməməsi onu göstərdi ki, bu ölümcül silahla Ermənistan bütün şəhəri, o cümlədən “dəyər verdiyi” kilsəni belə məhv etməyə hazırdır.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinə xatırladırıq ki, qonşu dövlətin ərazilərini onilliklər ərzində qanunsuz hərbi işğal altında saxlayan Ermənistandan fərqli olaraq, torpaqlarını azad edən Azərbaycan üçün ərazisindəki hər bir abidə, bina, daş belə dəyərlidir; onların yenidən qurulması və qorunmasına dövlət səviyyəsində əhəmiyyət verilir.
Ermənistana gəldikdə isə, bu ölkənin Azərbaycanın ərazilərində törətdiyi vəhşiliklər göz qabağındadır.  Ermənistan bu ərazilərdəki mədəni və tarixi irsin xarakterini sistematik və qəsdən məhv edib və ya dəyişdirib, o cümlədən muzeylərin mülkiyyətində olan əlyazmalar və digər dəyərli eksponatlar yox edilib və yaxud onlar oğurlanaraq qara bazarlarda satışa çıxarılıb, Azərbaycanın xalçaçılıq sənətinin dəyərli nümunələri talan edilib, yüzlərlə mədəniyyət müəssisəsi, 4,6 milyon kitab fondu olan 927 kitabxana, 100 mindən artıq eksponatın toplandığı 22 muzey və muzey filialı, 4 rəsm qalereyası, 8 mədəniyyət və istirahət parkı, habelə Xocavənd rayonu ərazisində dünyanın ən qədim yaşayış məskənlərindən biri – Azıx mağarası, Şuşa Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu erməni vandalizminin qurbanına çevrilib.
Bütün bu vəhşiliklərə, beynəlxalq öhdəliklərin pozuntusuna səbəb olan bir ölkənin Azərbaycan tərəfindən öz ərazisində aparılan bərpa-quruculuq işləri ilə bağlı hər hansı şərh verməyə mənəvi, ya da hər hansı hüquqi əsası yoxdur.
Bu gün Azərbaycan Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin, törətdiyi vandallıqların ağır nəticələrini aradan qaldırır, odur ki, belə olan halda Ermənistan XİN-in əsassız iddialar deyil, üzrxahlıq bəyanatı ilə çıxış etməsi daha doğru olardı.

Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on the restoration work carried out by Azerbaijan in Shusha.
With the liberation of the territories of Azerbaijan occupied for almost 30 years, our country has begun the process of restoration and reconstruction of these territories.
At present, huge reconstruction works are being carried out in these territories, including the restoration of our historical, cultural and religious heritage, which was destroyed during the decades-long Armenian occupation.
Mosques, historical monuments, mausoleums, house-museums, as well as the Gazanchi Church are being restored in the frame of large-scale reconstruction work in Shusha. We would like to note that, this reconstruction is carried out in accordance with the original architectural style in order to restore the historical image of Shusha.
At the same time, we would like to emphasize that the discovery of the remains of the “Iskander-M” rocket 200 meters from the Gazanchi Church in Shusha and, fortunately, the fact that this tragedy did not happen, showed that Armenia is ready to destroy the entire city, including the church it “values”.
We remind the Armenian Foreign Ministry that unlike Armenia, which held the territories of the neighboring country under illegal occupation for decades, every monument, building, and stone in its territory is so valuable for Azerbaijan that liberated its lands; their reconstruction and protection are important at the state level.
As for Armenia, the atrocities committed by this country in the territories of Azerbaijan are obvious. Armenia has systematically and deliberately destroyed or altered the nature of the cultural and historical heritage in these areas, annihilated the museum-owned manuscripts and other valuable exhibits or put them up for sale in black markets by stealing them, looted the valuable art of Azerbaijani carpet weaving, and hundreds of cultural institutions, 927 libraries with a book fund of 4.6 million, 22 museums and museum branches with more than 100,000 exhibits, 4 art galleries, 8 culture, and recreation parks, as well as one of the oldest settlements in the world in Fuzuli district - Azykh Cave, Shusha State Historical and Architectural Reserve has become a victim of Armenian vandalism.
A country that has caused all these atrocities and violations of international obligations has no moral or legal basis to comment on the reconstruction work carried out by Azerbaijan on its territory.
Today, Azerbaijan is eliminating the grave consequences of Armenia’s aggression policy and vandalism, so in this case, it would be more correct for the Armenian Foreign Ministry to make an apology statement, rather than baseless allegations.