Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
25 may 2021-ci il tarixində Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistanın Geqarkunik rayonunun Yuxarı Şorca yaşayış məntəqəsi ərazisindəki mövqelərinin guya Kəlbəcər rayonu ərazisindən atəşə tutulması barədə Ermənistan tərəfindən yayılan məlumatlar həqiqətə uyğun deyil.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi və Dövlət Sərhəd Xidməti tərəfindən bu xüsusda verilən açıqlamalarda sözügedən ittihamların yalan xarakteri daşıdığı, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bölmələri tərəfindən Ermənistan ərazisinə atəş açılmadığı bəyan edilib.
Ermənistan tərəfindən yayılan növbəti yalan, qarşı tərəfin öz silahlı qüvvələri arasında baş verən insidentin məqsədli şəkildə sərhəd məntəqəsində vəziyyətin gərginləşdirilməsi üçün istifadə edilməsi cəhdidir.
Ümumiyyətlə, son zamanlar Ermənistan silahlı qüvvələri arasında itkilərin, o cümlədən qeyri-hərbi itkilərin artması, sonuncu hal da daxil olmaqla Ermənistan silahlı qüvvələri daxilində müvafiq araşdırmaların aparılması zərurətini üzə çıxarır.
Vurğulamaq istərdik ki, hazırda Azərbaycan-Ermənistan sərhədində vəziyyət sabitdir və nəzarət altındadır.
Ermənistan tərəfini yalan bəyanatlarla vəziyyəti gərginləşdirməməyə, bu və digər məsələlərlə bağlı fikir ayrılıqlarının həllində konstruktiv danışıqlar aparılmasına çağırırıq.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
The information disseminated by Armenia that, on May 25, 2021, the Armed Forces of Azerbaijan allegedly shelled the Armenian positions in the Upper Shorzha settlement of the Gegharkunik region on the Armenian-Azerbaijani state borderfrom the territory of the Kalbajar region is not true.
The Azerbaijani Defense Ministry and the State Border Service said in their respective statements that the accusations were false, and that the units of the Azerbaijani Armed Forces did not open fire on Armenian territory.
Thus, another lie spread by Armenia is an attempt by the other side to deliberately use the incident within its armed forces to aggravate the situation at the border.
In general, the recent increase in casualties among the Armenian armed forces, including non-military casualties, as well as the latest case necessitate appropriate investigations to be conducted within the armed forces of Armenia.
We would like to emphasize that currently, the situation on the Azerbaijani-Armenian border is stable and under control.
We call on the Armenian side not to aggravate the situation with false statements, and to hold constructive talks to resolve disagreements on this and other issues.