Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Rumıniyanın xarici işlər naziri ilə görüşünə dair məlumatı.
Bu ilin 19  iyun tarixində Antalya şəhərində keçirilən Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Rumıniyanın xarici işlər naziri Boqdan Auresku ilə görüşüb.  Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Rumıniya arasında qarşılıqlı hörmət və dəstəyə əsaslanan münasibətləri məmnunluqla qeyd etdi. İkitərəfli iqtisadi, humanitar, təhsil və s. istiqamətlərdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğu vurğulandı.
Nazir, həmçinin həmkarına münaqişə sonrası bölgədə mövcud olan vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası, Azərbaycan tərəfindən bu xüsusda atılan addımlar, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri haqqında geniş məlumat verdi. İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması imkanının yarandığı qeyd olundu.
Rumıniyanın xarici işlər naziri Boqdan Auresku öz növbəsində Azərbaycan ilə münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. Post-münaqişə dövüründə regionada baş verən proseslərə toxunan nazir Boqdan Auresku, demarkasiya və mina məsələləri üzrə danışıqların aparılmasının vacibliyini dilə gətirdi. Nazir, həmçinin mina partlaması nəticəsində həyatını itirən jurnalistlərə görə dərin təəssüf hissi keçirdiyini ifadə etdi.
Daha sonra B.Auresku ölkəsinin Azərbaycanla müxtəlif istiqamətlər üzrə əlaqələri genişləndirməkdə maraqlı olduğunu bildirdi və bu xüsusda , Azərbaycan-Rumıniya Birgə Komissiyasının fəaliyyətinin vacibliyini qeyd etdi.
Nazir Auresku bu il Azərbaycan ilə Rumıniya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunacağını bildirərək, bununla əlaqədar həmkarını ölkəsinə səfər etməyə dəvət etdi.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Romania.
On June 19, 2021, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Romania Bogdan Aurescu.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the relations between Azerbaijan and Romania based on mutual respect and support. It was noted that there are favorable opportunities for expanding cooperation in bilateral economic, humanitarian, educational, and other areas.
The Minister also briefed his counterpart on the situation in the region after the conflict, the implementation of trilateral statements, the steps taken by Azerbaijan in this regard, the restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas. It was noted that with the elimination of the occupation factor, there is an opportunity to normalize relations between the two countries.
In his turn, Romanian Foreign Minister Bogdan Aurescu stressed the importance of relations with Azerbaijan in terms of strategic partnership. Touching upon the developments in the region in the post-conflict period, Minister Bogdan Aurescu stressed the importance of negotiations on demarcation and landmines issues. The Minister also expressed deep regret over the death of journalists who lost their lives in the mine explosion.
Then B.Aurescu expressed his country's interest in expanding relations with Azerbaijan in various areas, noting the importance of the activities of the Azerbaijan-Romania Joint Commission in this regard.
Minister Aurescu said that this year would mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Romania, and invited his counterpart to visit his country in this regard.