Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 27 sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Günü ilə bağlı bəyanatı.
Bir il bundan öncə bu gün, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələrinin növbəti hərbi təxribatının qarşısını almaq üçün cavab tədbirlərinə başladı.
Bu tədbirlər Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə həyata keçirildi. Bu, 44 günlük Vətən müharibəsinin başlanğıcını qoydu.
Vətən müharibəsi Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən təcavüz siyasətinə son qoydu, Azərbaycan ərazi bütövlüyünü təmin etdi, bir milyona yaxın azərbaycanlının fundamental hüquqları bərpa edildi. Azərbaycan təkbaşına BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli müvafiq qətnamələrinin icrasını təmin etdi.
Azərbaycanın ərazilərinin işğalına son qoyulması bu torpaqlarda Ermənistan tərəfindən onilliklər ərzində həyata keçirilən qeyri-qanuni fəaliyyəti geniş şəkildə üzə çıxardı. Buraya kütləvi şəkildə minaların basdırılması, Azərbaycanın tarixi, mədəni, dini irsinin məqsədli şəkildə məhv edilməsi, mənimsənilməsi, təbii ehtiyatların talan edilməsi, infrastrukturun darmadağın edilməsi və digər beynəlxalq hüquq pozuntuları daxildir. Həmçinin Ermənistanın çoxsaylı müharibə cinayətlərinə dair dəlillər aşkar edildi. Ermənistanı beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqları pozuntularına görə məsuliyyətə cəlb etmək üçün Azərbaycan İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsi və Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə müraciətlər etdi.
Hazırda azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərini həyata keçirən, bir milyona yaxın azərbaycanlı məcburi köçkünün öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli dönüşünü, bu torpaqların reinteqrasiyasını təmin etmək üçün ardıcıl addımlar atan Azərbaycan Hökuməti, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq, bölgədə dayanıqlı sülh, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunması istiqamətində tədbirlər görür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasının Ordusunun şücaəti nəticəsində əldə etdiyimiz Qələbə Azərbaycan Respublikası tarixinin yeni dövrünü açdı, bölgədəki reallıqları dəyişdi və beynəlxalq ədaləti bərqərar etdi.
Azərbaycan beynəlxalq hüququn prinsipləri, xüsusilə də suverenlik, ərazi bütövlüyü, və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığına ciddi riayət olunması əsasında Ermənistan ilə münasibətlərin normallaşdırılmasına hazırdır. Biz Ermənistanı bölgədə sülh, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunması naminə bu fundamental prinsiplərə hörmət etməyə, beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməyə çağırırıq.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə ölkəmizdə Anım Günü kimi qeyd edilən 27 sentyabr tarixində Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən bütün Şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad edirik.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 27 September – Commemoration Day in the Republic of Azerbaijan.
One year ago today, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan began responsive measures to counter another military provocation from the Armed Forces of the Republic of Armenia.
These measures were undertaken within the framework of the right to self-defense. They were in full compliance with the international humanitarian law in order to prevent another military aggression from Armenia and to provide for the security of the civilian population. This marked the beginning of the 44-day Patriotic War.
The Patriotic War put an end to Armenia’s nearly 30-year-long policy of aggression. Azerbaijan ensured its territorial integrity, and the fundamental rights of nearly one million displaced Azerbaijanis were restored. Azerbaijan alone ensured the implementation of the relevant UN Security Council resolutions of 1993.
The end of the occupation of the Azerbaijani territories revealed the full extent of the illegal activities undertaken by Armenia for decades. This includes extensive mining; the deliberate destruction and misappropriation of Azerbaijan’s historical, cultural and religious heritage; plundering of natural resources; destruction of infrastructure; and other violations of international law. Evidence of Armenia’s numerous war crimes was also revealed. In order to hold Armenia accountable for its breaches of international humanitarian and human rights law, Azerbaijan filed inter-state applications against Armenia in the European Court of Human Rights and International Court of Justice.
The Government of Azerbaijan is carrying out restoration and reconstruction works in the liberated territories and taking consistent steps to ensure the safe and dignified return of nearly one million of displaced Azerbaijanis, as well as the reintegration of these lands. The Government is also taking all necessary measures to ensure lasting peace, security, and prosperity in the region in accordance with the Trilateral Statement of November 10, 2020.
The Patriotic War under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, President İlham Aliyev that ended with a victory of the brave Azerbaijani Army, opened a new era in the history of the Republic of Azerbaijan, established international justice and changed the realities in the region.
Azerbaijan is ready to normalize relations with Armenia, on the basis of strict observance of the principles of the international law, in particular sovereignty, territorial integrity, and inviolability of international borders. We call on Armenia to respect these fundamental principles to ensure peace, security, and prosperity in the region and comply with its international obligations.
We commemorate with deep respect and esteem the memory of all our Martyrs who died for the independence, sovereignty, and territorial integrity of Azerbaijan on September 27, which is celebrated as the Commemoration Day in our country by the order of the President of the Republic of Azerbaijan.