Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Martın 15-də Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Telefon danışığı zamanı ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı. Bu il Rumıniya ilə Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğu, bu dövr ərzində ikitərəfli əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq zəminində inkişaf etdiyi vurğulandı.
Söhbət zamanı enerji sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri, Rumıniyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması və enerji təchizatının şaxələndirilməsi baxımından Azərbaycandan təbii qaz və elektrik enerjisinin ixracı məsələləri müzakirə olundu.
Həmçinin telefon danışığı zamanı tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər barədə fikir mübadiləsi apardılar.

President of Romania Klaus Iohannis made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
On March 15, President of Romania Klaus Iohannis made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
During the phone conversation, the sides exchanged views on the expansion of bilateral relations. They pointed out that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Romania, during which the bilateral ties have developed on the basis of strategic partnership.
During the phone talk, they discussed prospects for energy cooperation, the export of natural gas and electricity from Azerbaijan in terms of ensuring Romania's energy security and diversification of energy supply.