Fransa Senatında Azərbaycan əleyhinə qəbul edilmiş qətnaməyə dair şərh
15 noyabr 2022-ci il tarixində Fransa Senatında qəbul edilmiş “Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiqi və onun Ermənistan ərazisindən dərhal geri çəkilməsi, 9 noyabr 2020-ci il tarixli atəşkəs razılaşmasına riayət etməsi tələbi və iki ölkə arasında dayanıqlı sülhün bərqərar olmasına yönəlmiş bütün təşəbbüslərin təşviq edilməsi” adlı qətnamə tamamilə həqiqətdən uzaqdır, yalan və iftira dolu müddəaları əks etdirir və açıq təxribat xarakteri daşımaqla Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesinə xələl gətirilməsinə xidmət edir.
Senat tərəfindən qəbul edilən və hər hansı hüquqi qüvvəyə malik olmayan bu qətnamə, sülh prosesinə öz töhfəsini vermək niyyətini bəyan etmiş ölkə kimi Fransanın növbəti dəfə qərəzli və birtərəfli siyasi mövqeyini bariz şəkildə nümayiş etdirir.
Ümumiyyətlə, qətnamədə qeyd edilən və reallıqlardan uzaq iddialar onun müəlliflərinin tarixi faktlardan və bölgədəki hazırkı vəziyyətdən xəbərsiz olmasını göstərir.
Təəssüflə vurğulayırıq ki, Fransa parlamentinin yuxarı palatasının qətnaməsində növbəti dəfə Azərbaycanın ərazilərinin 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistan tərəfindən işğalı, mülki əhaliyə qarşı törədilmiş qırğınlar, şəhər və kəndlərin talan edilməsi, yüzminlərlə məcburi köçkünlərin hüquqlarının qəddarcasına tapdanması, Ermənistanın Azərbaycanın tarixi torpaqlarında etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirməsi, habelə 2020-ci il Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycanın sülh quruculuğu, bərpa və yenidənqurma işləri ilə bağlı faktlar göz ardına alınır.
Qətnamədə “Dağlıq Qarabağ” adlandırılan qondarma qurumla bağlı cəfəng fikirlərlə əlaqədar senatorlara bir daha xatırladırıq ki, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazisi olan Qarabağ bölgəsi Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir, bu bölgədə yaşayan erməni əsilli əhalinin hüquqları və təhlükəsizliyi Azərbaycanın daxili məsələsidir və bunlar Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına uyğun olaraq təmin ediləcək.
Senatın bu qətnaməsi Ermənistandakı revanşist qüvvələri həvəsləndirməklə, bölgədə sülh, sabitlik və tərəqqiyə xidmət etmir və qətnamənin adında qeyd olunduğu “dayanıqlı sülhün təşviq edilməsindən” çox uzaqdır.

Commentary on the resolution adopted in the French Senate against Azerbaijan
The resolution adopted by the French Senate on November 15, 2022, called “The application of sanctions against Azerbaijan and its immediate withdrawal from the territory of Armenia, the demand to comply with the ceasefire agreement dated November 9, 2020, and the promotion of all initiatives aimed at establishing sustainable peace between the two countries,” is completely far from the truth, reflects false and slanderous provisions, and having the character of open provocation, serves to undermine the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
This resolution adopted by the Senate, while being legally non-binding, once again demonstrates the biased and one-sided political position of France as a country that has declared its intention to contribute to the normalization process.
In general, all the far-fetched claims mentioned in the resolution are another indicator of the ignorance of its authors about the historical facts and the current situation in the region.
We emphasize with regret that the resolution of the upper chamber of the French Parliament once again disregards Armenia’s occupation of the territories of Azerbaijan for nearly 30 years, the massacres committed against the civilian population, the looting of cities and villages, the brutal trampling of the rights of hundreds of thousands of internally displaced persons, the implementation of ethnic cleansing policy by Armenia in the historical lands of Azerbaijan, as well as Azerbaijan’s peace-building, restoration and reconstruction works following the 2020 Patriotic War.
Regarding the ludicrous ideas in the resolution about the so-called “Nagorno Karabakh”, we once again remind the Senators that the Karabakh region is an inalienable part of Azerbaijan as its internationally recognized territory, the rights and security of the Armenian population living in this region are an internal matter of Azerbaijan, and these will be ensured in accordance with the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
The resolution of the Senate, by encouraging revanchist forces in Armenia, does not serve peace, stability and development in the region and is far from the “promotion of sustainable peace” mentioned in the title of the resolution.