Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Fevralın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Prezidenti bəyanatla çıxış edib.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı
-Hörmətli cənab Prezident.
Hörmətli qonaqlar.
Xanımlar və cənablar.
İlk növbədə, cənab Prezident, Sizi Azərbaycanda səmimiyyətlə salamlamaq istərdim, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Biz keçən ay Sizinlə Buxarestdə görüşmüşdük və şadam ki, bir aydan sonra Siz Azərbaycana rəsmi səfərə gəlmisiniz. Bu, onu göstərir ki, ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli siyasi dialoq çox fəaldır və müzakirə olunan məsələlər hər iki ölkənin maraqlarına cavab verir.
Rumıniya və Azərbaycan uzun illər ərzində əlaqələrini strateji tərəfdaşlıq əsasında inkişaf etdirirlər. Strateji tərəfdaşlığa dair iki sənəd imzalanmışdır. Bu gün müzakirə olunan və həll etdiyimiz məsələlər doğrudan da strateji əhəmiyyət daşıyır. Siyasi əlaqələrimiz çox yüksək səviyyədədir və qarşılıqlı səfərlər bunu bir daha göstərir.
Eyni zamanda, ticari-iqtisadi sahələrdə də nəticələr var. Ticarət dövriyyəsi iki dəfədən çox artsa da, hələ ki, istədiyimizə uyğun deyil. Çünki ticarət dövriyyəmizin böyük hissəsini Azərbaycandan Rumıniyaya ixrac edilən xam neft təşkil edir. Biz ticarət dövriyyəmizin şaxələndirilməsi üçün əlavə addımlar atacağıq və ümid edirəm ki, hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti məhz bu məqsədi güdəcək. Komissiya keçən il Bakıda görüşüb, bu il isə Buxarestdə görüşəcək. Beləliklə, ticari-iqtisadi sahədə də yaxşı nəticələr ola bilər.
Energetika, əlbəttə ki, təkcə Rumıniya-Azərbaycan əlaqələrinin yox, bütövlükdə dünya gündəliyinin mərkəzində olan məsələdir. Uzun illər ərzində Azərbaycanın neft şirkəti SOCAR Rumıniyada fəaliyyət göstərir, 70-dən çox yanacaqdoldurma stansiyası və bir neçə yanacaq deposu var. Yəni, SOCAR-ın Rumıniyada fəaliyyətinin artıq çox gözəl tarixçəsi vardır.
İndi isə bizim əməkdaşlığımız yeni mərhələyə çıxır. Buxarestdə olarkən təbii qazın Rumıniyaya çatdırılmasına dair saziş imzalanmışdır. Beləliklə, Azərbaycan qazı Avropa məkanında yeni ünvana çatacaq və bununla paralel olaraq, Rumıniya imkanlarından istifadə edərək digər Avropa ölkələrinə Azərbaycan qazı nəql ediləcəkdir.
Biz isə iki il bundan əvvəl Cənub Qaz Dəhlizinin son seqmenti olan TAP layihəsini uğurla icra etdik və Avropa İttifaqı üçün etibarlı enerji tərəfdaşına çevrildik. Bunu Avropa İttifaqına rəhbərlik edən şəxslər qeyd edirlər. Keçən il Bakıda Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında imzalanmış təbii qaz üzrə strateji Tərəfdaşlıq Memorandumu bunu bir daha göstərir. Biz öz qaz ixracatımızı sürətlə artırırıq və ilk növbədə, Avropa məkanına.
Hörmətli qonağımız sabah Azərbaycanda keçiriləcək Cənub Qaz Dəhlizinin Məşvərət Şurasının açılış mərasimində iştirak edəcəkdir. Prezident Yohannisin açılışda iştirakı bu tədbirin böyük əhəmiyyətindən xəbər verir. Əlbəttə, Buxarestdə bizim əsas tədbirimiz yaşıl enerji ilə bağlı idi. Bu istiqamətdə də çox önəmli addım atılmışdır və sabah yaşıl enerji üzrə birinci Məşvərət Şurası keçiriləcək. Bu, çox strateji bir layihədir, böyük sərmayə tələb edən layihədir, bir neçə ölkəni, iki dənizi birləşdirən bir layihədir. Əlbəttə, ümid edirik ki, sabahkı birinci rəhbər komitənin toplantısı gələcək birgə fəaliyyət üçün bir yol xəritəsini də təklif edəcək.
Bir sözlə, biz çox önəmli strateji tərəfdaşlıq platformuna əsaslanaraq bu gün müasirliyə doğru, inkişafa doğru, enerji təhlükəsizliyinə doğru çox önəmli addım atmış olduq. Eyni zamanda, digər sahələr də prioritet təşkil edə bilər, o cümlədən nəqliyyat sahəsi. Bakı və Konstansa limanları arasındakı əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün çox yaxşı imkanlar var. Əminəm ki, həm qaz, həm yaşıl enerji dəhlizləri, o cümlədən nəqliyyat sahəsində də gözəl nəticələrə gətirib çıxaracaqdır.
Hörmətli cənab Prezident, Sizi Azərbaycanda bir daha səmimiyyətlə salamlayıram, Sizə “xoş gəlmisiniz” deyirəm.
X X X
Sonra Rumıniya Prezidenti bəyanatla çıxış edib.
Prezident Klaus Yohannisin bəyanatı
-Cənab Prezident, təşəkkür edirəm.
Bu gün burada olmağımdan böyük şərəf duyuram. Bu, mənim ölkənizə ilk rəsmi səfərimdir. Cənubi Qafqaz bölgəsi həm Rumıniya, həm Avropa İttifaqı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dəvətə və qonaqpərvərliyə görə cənab Prezident Əliyevə təşəkkür edirəm.
Azərbaycan Cənubi Qafqaz bölgəsində ilk ölkədir ki, Rumıniya onunla əməkdaşlığını strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qaldırıb, bu, 2009-cu ilə təsadüf edir. Bununla yanaşı, bizim ölkəmiz Avropa İttifaqının ilk üzvüdür ki, Azərbaycanla strateji tərəfdaşlıq haqqında belə bir sənəd imzalayıbdır.
Bu gün cənab Prezident İlham Əliyevlə biz mühüm siyasi məsləhətləşmələr apardıq. Sabah mən cənab Prezidentlə birlikdə Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 9-cu iclasında iştirak edəcəyəm.
Rumıniya ilə Azərbaycan 30 il ərzində gözəl diplomatik və siyasi münasibətlərə malikdir. 2022-ci ildə bunun çox güclü bir dinamikası baş verdi və cənab Prezident Buxarestə səfər etdi. Həmin səfər zamanı biz dekabrın 17-də Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Saziş imzaladıq.
Biz Rumıniya olaraq ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığı dərinləşdirməyə və mühüm strateji əhəmiyyətə malik regional layihələrin icrasına hazırıq. Biz enerji, ticarət, sərmayə qoyuluşu, rəqəmsallaşma və kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlığa hazırıq.
Mən cənab Prezidentə təşəkkür edirəm ki, Azərbaycan yanvar ayından etibarən Rumıniyaya əlavə qaz həcminin nəqlinə başlayıb. Sabah hər iki ölkənin dövlət neft şirkəti “Romqaz” və SOCAR yeni sazişə imza atacaqlar. Həmin sazişə əsasən, 2023-2024-cü illərdə bizim ölkəyə əlavə qaz nəql ediləcək. Həm Cənub Qaz Dəhlizi və həm də gələcək yaşıl enerji ilə bağlı Qara dənizin altı ilə inşa ediləcək layihə Azərbaycanın bərpaolunan enerji mənbələrini Avropaya gətirəcək. Hər iki layihə Avropa İttifaqının rəhbərliyi tərəfindən ciddi şəkildə dəstəklənir. Bu məsələləri biz cənab Prezident Əliyevlə müzakirə etdik.
Rəqəmsallaşma layihələri də bizim üçün maraq kəsb edir. Rumıniya ilə Azərbaycan bu əməkdaşlığı və strateji təşəbbüsləri Avropa, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya istiqamətində inkişaf etdirmək niyyətindədir. Biz bunu cənab Prezidentlə Buxarestdə də müzakirə etmişik.
Cənab Prezident, Rumıniya Azərbaycanın səmimi və əsl dostudur. Rumıniyanın mövqeyi hər zaman bəlli olub. Biz ölkələrin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hər zaman dəstəkləmişik.
Sonuncu məsələlərdən biri də Rusiyanın Ukraynaya qarşı təcavüzünü və Qara dəniz hövzəsi regionundakı vəziyyəti cənab Əliyevlə müzakirə etdik. Belə bir mürəkkəb vəziyyətdə həmrəyliyin vacibliyini vurğuladıq və bu məsələlərdə Azərbaycanın da mövqeyini yüksək qiymətləndirdik. Bununla da regional əməkdaşlıq, mənbə və marşrutların şaxələndirilməsi Cənub Qaz Dəhlizi kimi layihələrin təməl prinsipinə əsaslanır. Biz Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olaraq belə layihələri gələcəkdə də irəli sürəcəyinə əminik.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Romania Klaus Iohannis have made press statements.
The President of Azerbaijan made the statement first.
Statement by President Ilham Aliyev
- Dear Mr. President.
Dear guests.
Ladies and gentlemen.
First of all, Mr. President, I would like to sincerely welcome you to Azerbaijan. Welcome to Azerbaijan! We met in Bucharest last month and I am glad that a month later you are paying an official visit to Azerbaijan. This shows that the high-level political dialogue between our countries is very active and the issues being discussed meet the interests of both countries.
Romania and Azerbaijan have been developing their relations on the basis of strategic partnership for many years. Two documents on strategic partnership have been signed. The issues we have discussed and resolved today are indeed of strategic importance. Our political relations are at a very high level, and mutual visits show this once again.
At the same time, there are results in commercial and economic fields. Although the trade turnover has more than doubled, it is still not at the desired level because much of our turnover is made up of crude oil exported from Azerbaijan to Romania. We will take further steps to diversify our trade, and I hope that the activity of the intergovernmental commission will pursue this goal. The commission met in Baku last year, and will meet again in Bucharest this year. Thus, there can be good results in the commercial and economic field.
Energy, of course, is not only the issue of Romanian-Azerbaijani relations, but one at the center of the global agenda as a whole. For many years, the Azerbaijani oil company SOCAR has been operating in Romania, with more than 70 gas stations and several fuel depots. That is, SOCAR's activity in Romania already has a very good history.
Now our cooperation is entering a new stage. While I was in Bucharest, an agreement was signed on the delivery of natural gas to Romania. Thus, Azerbaijani gas will reach a new destination in Europe. In parallel, using Romanian facilities, Azerbaijani gas will be transported to other European countries.
Two years ago, we successfully implemented the TAP project, the last segment of the Southern Gas Corridor, and became a reliable energy partner for the European Union. This is acknowledged by the leaders of the European Union. The Strategic Partnership Memorandum on natural gas signed between the European Union and Azerbaijan in Baku last year shows this again. We are rapidly increasing our gas exports, primarily to Europe.
Our distinguished guest will participate in the opening ceremony of the Southern Gas Corridor Advisory Council meeting to be held in Azerbaijan tomorrow. The participation of President Iohannis in the opening demonstrates the great importance of this event. Of course, our main event in Bucharest was about green energy. A very important step has been taken in this direction, and the first Advisory Council meeting on green energy will be held tomorrow. This is a very strategic project, a project that requires huge investments, a project that connects several countries, two seas. Of course, we hope that tomorrow's first steering committee meeting will also offer a road map for future joint activities.
In short, based on a very important strategic partnership platform, we have taken a very important step towards modernity, towards development, towards energy security. At the same time, other areas can be prioritized, including the transport sector. There are very good opportunities for deepening the cooperation between the ports of Baku and Constanta. I am sure that both gas and green energy corridors will lead to great results, including those in the field of transport.
Dear Mr. President, I once again sincerely welcome you to Azerbaijan. You are welcome!
x x x
Then, the President of Romania made the statement.
Statement by President Klaus Iohannis
- Mr. President, thank you.
I am very honored to be here today. This is my first official visit to your country. The South Caucasus region is of great importance for both Romania and the European Union. I am thankful to Mr. President Aliyev for the invitation and hospitality.
Azerbaijan is the first country in the South Caucasus region with which Romania raised its cooperation to the level of strategic partnership. This happened in 2009. In addition, our country is the first member of the European Union to sign such a document on strategic partnership with Azerbaijan.
Today, we held important political consultations with President Ilham Aliyev. Tomorrow, together with Mr. President, I will participate in the 9th Southern Gas Corridor Advisory Council Ministerial Meeting.
Romania and Azerbaijan have had good diplomatic and political relations for 30 years. In 2022, a very strong impetus was given to this and Mr. President visited Bucharest. During that visit, on December 17, we signed the Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the governments of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary.
We in Romania are ready to deepen the strategic partnership between our countries and implement regional projects of strategic importance. We are ready to cooperate in the fields of energy, trade, investment, digitization and agriculture.
I thank Mr. President for the fact that Azerbaijan has started transporting additional gas volumes to Romania in January. Tomorrow, the state oil companies of both countries, "Romgaz" and SOCAR, will sign a new agreement. According to that agreement, additional gas will be transported to our country in 2023-2024. Both the Southern Gas Corridor, as well as the future submarine transportation cable of electric energy produced in Azerbaijan from renewable resources, projects which are sustained by the European Commission will significantly contribute to ensuring the energy security in the European Union. Both projects are strongly supported by the leadership of the European Union. We discussed these issues with President Aliyev today.
Digitization projects are also of interest to us. Romania and Azerbaijan intend to develop this cooperation and strategic initiatives in the direction of Europe, the South Caucasus and Central Asia. We discussed this with Mr. President in Bucharest.
Mr. President, Romania is a sincere and true friend of Azerbaijan. Romania's position has always been clear. We have always supported the territorial integrity and sovereignty of countries.
One of the last issues we discussed with Mr. Aliyev was Russia's aggression against Ukraine and the situation in the Black Sea region. We emphasized the importance of solidarity in such a complex situation and highly appreciated Azerbaijan's position on these issues. Thus, regional cooperation, diversification of sources and routes is based on the basic principle of projects like the Southern Gas Corridor. We are sure that Azerbaijan, as a reliable partner, will advance such projects in the future.