Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Rumıniya Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri İon-Marçel Çolaku ilə görüşüb, görüş zamanı iqtisadi əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Görüşdə Rumıniya ilə münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyi, əməkdaşlığın genişləndirilməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, keçirilən görüş və tədbirlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Qeyd edilib ki, iqtisadi tərəfdaşlığın əsas istiqamətlərindən olan ticarət əlaqələri genişlənir. Belə ki, 2022-ci ildə ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi 2 dəfədən çox artıb. Bununla belə, ölkələrimiz arasında enerji, nəqliyyat-tranzit, sənaye və s. sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı imkanları böyükdür.
Rumıniya Parlamentinin Deputatlar Palatasının Prezidenti İon-Marçel Çolaku ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığa önəm verdiyini, son zamanlar əlaqələrin daha da intensivləşdiyini qeyd edib, birgə iqtisadi layihələrin həyata keçirilməsinin perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Tərəflər ölkələrimiz arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, enerji əməkdaşlığının və iqtisadi münasibətlərin inkişaf istiqamətləri barədə müzakirə aparıblar.

Azerbaijan’s minister of economy Mikayil Jabbarov has met with the President of the Chamber of Deputies of the Parliament of Romania, Ion-Marcel Ciolacu to discuss prospects for economic cooperation.
The meeting discussed importance of high-level mutual visits and meetings in development of cooperation. They also stressed that trade relations are developing between the two countries. The pair noted that trade turnover doubled in 2022 between the two nations. They said there are great opportunities for the development of cooperation in energy, transport-transit, industry, etc.
Ciolacu said his country places a special emphasis on cooperation with Azerbaijan. He shared his views on the prospects for implementation of joint economic projects.