Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan hərbçilərinə qarşı törədilən işgəncə ilə bağlı mətbuat məlumatı
Bir neçə gün əvvəl Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz rayonunun Ermənistanla sərhədboyu ərazisində əlverişsiz hava şəraitində məhdud görmə səbəbindən Azərbaycan ordusunun itkin düşmüş əsgərləri - 2004-cü il təvəllüdlü Bəbirov Aqşin Qabil oğlu və 2003-cü il təvəllüdlü Axundov Hüseyn Əhliman oğlu Ermənistan tərəfindən əsir götürülüb.
Sosial şəbəkələrdə yayılmış video görüntülərin birində əsir götürülmüş Axundov Hüseyn Əhliman oğluna qarşı fiziki işgəncə və qeyri-insani rəftar halları əks olunub.
Ermənistan tərəfindən etnik zəmində zorakılığın növbəti nümunəsi olan sözügedən vəziyyət ilə əlaqədar aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar müvafiq olaraq məlumatlandırılıb.
Ermənistan tərəfindən əsirlərə qarşı nümayiş etdirilən sözügedən zorakılıq 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın (CERD), beynəlxalq humanitar və insan haqları hüququndan irəli gələn digər beynəlxalq öhdəliklərin Ermənistan tərəfindən kobud şəkildə pozulmasıdır.
Aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar sözügedən zorakılığa, o cümlədən Ermənistan tərəfindən son 30 ildən artıq müddətdə azərbaycanlı hərbi əsirlərə və mülki məhbuslara, itkin düşən 3890 nəfər azərbaycanlıya qarşı zorakılıq faktlarını araşdırmalı və lazımi qiymət verməlidir.

Press release on infliction of torture against captured Azerbaijani servicemen by Armenia
A few days ago, Agshin Gabil oglu Babirov born in 2004 and Huseyn Ahliman oglu Akhundov born in 2003, missing soldiers of the Army of Azerbaijan in the territory of the Shahbuz region of Nakhchivan Autonomous Republic along the border with Armenia, who lost their direction due to limited visibility in adverse weather conditions, were captured by Armenia.
In one of the videos circulated on social networks, cases of physical torture and inhuman treatment against the captured Huseyn Ahliman oglu Akhundov were demonstrated.
Relevant international organizations were accordingly informed on this case, which is another example of violence by Armenia on ethnic ground.
Violence inflicted by Armenia against captives is a gross violation of the Geneva Conventions of 1949, the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD), and other international obligations arising from international humanitarian law and international human rights law.
Relevant international organizations should investigate the facts of violence committed by Armenia over the past 30 years against Azerbaijani prisoners of war and civilian prisoners, 3,890 missing Azerbaijanis, and give an adequate assessment.