20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü ilə əlaqədar Buxarest şəhərinin “Tey” parkında yerləşən Heydər Əliyevin büstü önünə Rumıniya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin, “SOCAR Petroleum SA” şirkətinin nümayəndələri, səfirliyin əməkdaşları gül dəstələri düzüblər.
20 Yanvar hadisələrinə siyasi qiymət ilk dəfə məhz Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən verilmişdir. Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələn Ümummilli Lider Heydər Əliyev dövrün mürəkkəbliyinə baxmayaraq, qanlı faciənin təşkilatçılarını dünya ictimaiyyəti qarşısında ittiham etmiş, ifşaedici və cəsarətli bir bəyanat vermişdir.
Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov həmyerlilərimizin qarşısında çıxış edib. Səfir 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizənin dönüş nöqtəsi adlandırıb, bu hadisələrinin xalqımızın tarixində faciə ilə yanaşı qəhramanlıq ehtiva etdiyini söyləyib. O, Azərbaycan dövləti və xalqı tərəfindən  20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini daim uca tutduğunu bildirib.

January 20 - The National Mourning Day has been commemorated in Bucharest.
On the occasion of 20 January – National Mourning Day, representatives of the Romania-Azerbaijan Friendship Society and “SOCAR Petroleum SA” company, embassy staff laid flowers in front of the Monument of Heydar Aliyev located in the “Tei” Park of Bucharest.
The political assessment of the tragedy of January 20 was firstly given at a state level by Heydar Aliyev. Coming to the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow, National Leader Heydar Aliyev, regardless of difficulties of that time, harshly condemned the leadership for carrying out the horrific tragedy and made a statement demanding to punish the organizers and executors of the crime against the people of Azerbaijan.
H.E. Mr. Gudsi Osmanov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan, delivered a speech in front of compatriots. The ambassador called this tragedy of January 20 as a turning point in the struggle for the sovereignty, independence and territorial integrity of Azerbaijan and said that these incidents carry tragedy