Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov Rumıniyanın Prezidenti Klaus İohannisə etimadnamələrini təqdim edib.
Prezident Klaus İohannis Azərbaycan Respublikasının səfiri ilə söhbətində yüksək səviyyəli görüşlərdə əksini tapan ikitərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrini alqışlayıb. Rumıniya Prezidenti iki ölkə arasında mövcud yüksək potensiala əsaslanan həm siyasi, həm də iqdisadi, xüsusən enerji sahəsində, həmçinin nəqliyyat, təhsil, ticarət və sərmayələr sahəsində dialoqun gücləndirilməsini təşviq edib.

H.E. Mr. Gudsi Osmanov, Ambassador of Azerbaijan to Romania, presented his Letter of Credence to H.E. Klaus Iohannis, President of Romania.
In the discussion with the Ambassador of the Republic of Azerbaijan, President Klaus Iohannis mentioned the importance of bilateral strategic partnership reflected also through high-level meetings. The President of Romania encouraged the strengthening of the dialogue between two countries, both politically and economically, especially in the field of energy, as well as in the field of transport, education, trade and investments, based on the high potential existing between two countries.