Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya arasında birgə müəssisə təsis edilib
2022-ci il dekabrın 17-də Buxarestdə imzalanmış “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə Buxarestdə 8-ci Nazirlər-Rəhbər Komitənin iclası keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Rumıniyanı energetika naziri Sebastian-İoan Burduja, baş katib Mirça Abrudean, Gürcüstanı Baş nazirin birinci müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili, Macarıstanı isə xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto təmsil edib. Görüşdə, həmçinin Bolqarıstanın, Avropa Komissiyasının, ötürücü sistem operatorlarının və CESI şirkətinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
İclasda layihənin CESI şirkəti tərəfindən həyata keçirilən texniki-iqtisadi əsaslandırmasının (TİƏ) cari vəziyyəti, birgə müəssisənin təsis edilməsi ilə bağlı görülən işlər, yaşıl enerji dəhlizinin fiber-optik komponenti, həmçinin Bolqarıstanın layihəyə inteqrasiyası imkanlarına və digər istiqamətlərə dair məsələlər müzakirə edilib.
Müzakirələrdən sonra Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstanın sistem operatorları - “AzərEnerji”, “Gürcüstan Dövlət Elektrosistem”, “Transelectrica”, MVM - arasında birgə müəssisənin Buxarest şəhərində yaradılmasını nəzərdə tutan “Səhmdar Müqaviləsi”, həmçinin iclasın yekunlarına dair Protokol imzalanıb. BM-Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkətinə liderliyin rotasiyaya əsaslanması, həmçinin Fiber-Optik Kabel Xəttinə (FOC) dair tapşırıqların və Bolqarıstanın layihəyə inteqrasiyası ilə bağlı məsələlərin dördtərəfli layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasında ehtiva edilməsi razılaşdırılıb.

The 8th Ministerial Steering Committee meeting was held in Bucharest to implement the "Agreement on Strategic Partnership in the Development and Transmission of Green Energy between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary", signed in Bucharest on December 17, 2022.
Azerbaijan was represented at the event by Energy Minister Parviz Shahbazov, Romania by Energy Minister Sebastian-Ioan Burduja, Secretary General Mircea Abrudean, Georgia by First Deputy Prime Minister, Economy and Sustainable Development Minister Levan Davitashvili, and Hungary by Foreign Affairs and Trade Minister Peter Siyarto. The meeting was also attended by representatives of Bulgaria, the European Commission, transmission system operators and CESI.
The meeting discussed the current status of the feasibility study of the project carried out by CESI, the work done to establish the joint venture, the fiber-optic component of the green energy corridor, as well as the possibilities of Bulgaria's integration into the project and other issues.
Following the negotiations, the Shareholders Agreement and the Protocol on the results of the meeting were signed, which envisages the establishment of a joint venture in Bucharest between the system operators of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary - “AzerEnergy”, “Georgia State Elektrosystem”, “Transelectrica”, MVM. It was agreed that the leadership of the BM-Green Energy Corridor Energy Company will be based on rotation, as well as that the tasks related to the Fiber-Optic Cable Line (FOC) and issues related to the integration of Bulgaria into the project will be included in the feasibility study of the quadrilateral project.