Azərbaycan və Rumıniya prokurorluq orqanları arasında Əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyasının (BPA) Bakıda keçirilən 29-cu İllik Konfransında iştirak edən beynəlxalq təşkilat və xarici dövlətlərin nümayəndə heyətləri ilə keçirilən silsilə görüşlər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev Rumıniyanın Yüksək Kassasiya və Ədalət Məhkəməsinin Baş prokuroru Aleks Florin Florentsanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyasının (BPA) 29-cu İllik Konfransı və Ümumi Yığıncağında Rumıniyanın iştirakından məmnunluğunu ifadə edən Kamran Əliyev təşkilatın dünya prokurorlarının əməkdaşlığının gücləndirilməsi üçün mühüm beynəlxalq platforma olduğunu qeyd edib.
Baş prokuror Kamran Əliyev çıxışında bildirib ki, Rumıniya Azərbaycanın Avropa məkanında fəal əməkdaşlıq etdiyi ölkələrdəndir. Ölkəmizin müstəqilliyini tanıyan ilk dövlətlərdən biri də məhz Rumıniya olub. Ötən müddətdə Azərbaycan və Rumıniya arasında siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilib. Bunun nəticəsi olaraq ölkələrimiz arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Hazırda Azərbaycan və Rumıniya enerji, nəqliyyat, turizm, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Ölkəmizin prokurorluq orqanlarında aparılan genişmiqyaslı islahatlardan danışan Kamran Əliyev müasir dövrdə prokurorluğun cinayətkarlıqla mübarizədəki rolundan və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın, ölkələrarası təcrübə mübadiləsinin önəmindən, prokurorluq əməkdaşlarının ikitərəfli səfərlərinin əhəmiyyətindən danışıb, eləcə də "Elektron prokurorluq" informasiya sisteminin (EPİS) hazırlanması və tətbiqindən bəhs edib.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-un ölkəmizdə keçirilməsinin tarixi əhəmiyyətini vurğulayan Baş prokuror Kamran Əliyev, COP29 zamanı Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Narkotiklər və Cinayətkarlıqla Mübarizə İdarəsi - UNODC ilə birgə noyabrın 15-də “Gücləndirilmiş İqlim Fəaliyyəti üçün Hüquq-mühafizə orqanlarının səfərbər edilməsi” adlı yüksək səviyyəli plenar iclas təşkil etdiyini bildirərək qonaqlara dəvət məktubunu təqdim edib.
Aleks Florin Florentsa səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirərək 1 oktyabr Azərbaycan Respublikası prokurorluq işçilərinin peşə bayramı günü və prokurorluq orqanlarının yaranmasının 106-cı ildönümü münasibətilə Baş prokuror Kamran Əliyevi təbrik edib, həmçinin Azərbaycanın prokurorluq orqanlarında həyata keçirilən islahatları yüksək qiymətləndirərək iki ölkə arasında əlaqələrin bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra ölkələrimiz arasında hüquqi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, mövcud əlaqələrin gələcəkdə daha da intensivləşdirilməsi məqsədilə Əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Memorandum of Understanding on the Development of Cooperation between the Prosecutor's Authorities of Azerbaijan and Romania signed
Within the framework of the 29th Annual Conference and General Meeting of the International Association of Prosecutors (IAP) held in Baku, Kamran Aliyev, Azerbaijan’s Prosecutor General met with a delegation led by Alex Florin Florența, Prosecutor General of the Prosecutor's Office attached to the High Court of Cassation and Justice of Romania.
Kamran Aliyev lauded Romania’s participation at the 29th Annual Conference and General Meeting of the International Association of Prosecutors (IAP) in Baku, describing the event as a significant international platform in enhancing cooperation between the prosecutor bodies.
He described Romania as Azerbaijan’s active partner in Europe, and one of the first countries recognizing Azerbaijan’s independence. The Azerbaijani Prosecutor General noted that significant events held over the past period contributed to furthering bilateral relations between the two countries across political, economic and other domains, elevating the Azerbaijan-Romania relations to the level of strategic partnership. He also hailed the successful cooperation between the two countries in energy, transport, tourism, agriculture, healthcare, culture and other spheres.
Kamran Aliyev briefed his Romanian counterpart about the large-scale reforms carried out in Azerbaijan’s prosecutorial bodies, stressing the role of prosecution authorities in the fight against crime in modern times and the importance of international cooperation in this field.
He stressed the historical importance of hosting the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in Azerbaijan, inviting his Romanian counterpart to a high-level plenary meeting scheduled for November 15 in Baku, organized by Azerbaijan's Prosecutor General's Office and the UN Office on Drugs and Crime (UNODC) on the margins of COP29.
Alex Florin Florența commended reforms carried out in Azerbaijan’s prosecutorial bodies, expressing hope for the further successful development of relations between the two countries.
The meeting also saw the signing of the Memorandum of Understanding between the Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan and the Prosecutor’s Office of the High Court of Cassation and Justice of the Republic of Romania, stipulating the strengthening of cooperation in the judicial sphere and increasing existing cooperation.