Rumıniya “ASAN xidmət” təcrübəsindən yararlanır
8 oktyabr 2024-cü il tarixində imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Rumıniya Hökumətinin Baş Katibliyi arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair” Anlaşma Memorandumunun icrası çərçivəsində Rumıniya Hökumətinin Baş Katibliyinin nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyəti və burada tətbiq olunan innovativ həllərlə yaxından tanış olmaq məqsədilə Azərbaycana səfər edib.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev ilə keçirilən görüşdə tərəflər arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyəti, “ASAN xidmət” təcrübəsinin Rumıniyada tətbiqi istiqamətində həyata keçirilməsi planlaşdırılan məsələlər barədə məlumat verilib.
Səfər çərçivəsində “ASAN xidmət” və burada tətbiq olunan innovativ həllərlə bağlı Dövlət Agentliyinin müxtəlif struktur bölmələri tərəfindən geniş təqdimatlar edilib və müzakirələr aparılıb.
Bundan əlavə qonaqlar Bakı və Şamaxıda yerləşən “ASAN xidmət” mərkəzlərinin, “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, Səyyar ASAN xidmətin, “ABAD” publik hüquqi şəxsin, “Bilim Bakı” mərkəzinin, 108 Çağrı Mərkəzinin və ASAN Radio/TV-nin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Səfərin yekunu olaraq tərəflər Anlaşma Memorandumunun icrası çərçivəsində 2025-2026-cı illər üzrə Birgə Əməkdaşlıq Proqramının hazırlanmasına dair razılığa gəliblər.

A delegation from the General Secretariat of the Romanian Government visited Azerbaijan to get acquainted with the activities of "ASAN service" centers and the innovative solutions implemented there.
The visit was carried out within the framework of the implementation of the Memorandum of Understanding "On Cooperation in the Field of Provision of Public Services between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the General Secretariat of the Government of Romania", signed on October 8, 2024.
During the meeting with the Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev, information was provided on the importance of the Memorandum of Understanding signed between the parties and the issues planned to be implemented in order to implement the "ASAN service" experience in Romania.
During the visit, extensive presentations and discussions were held by various structural divisions of the State Agency regarding "ASAN service" and the innovative solutions applied here.
In addition, the guests were introduced to the activities of the "ASAN service" centers located in Baku and Shamakhi, the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, the Mobile ASAN service, the "ABAD" public legal entity, the "Bilim Baku" center, the 108 Call Center, and ASAN Radio/TV.
As a result of the visit, the parties agreed to develop a Joint Cooperation Program for 2025-2026 within the framework of the implementation of the Memorandum of Understanding.