Buxarestdə “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) aviaşirkətinin Bakı-Buxarest-Bakı marşrutu üzrə həyata keçirdiyi ilk reysinin təntənəli qarşılanma mərasimi keçirilib.
Buxarestdə “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) aviaşirkətinin Bakı-Buxarest-Bakı marşrutu üzrə həftədə iki dəfə olmaqla bazar ertəsi və cümə axşamı günləri yerinə yetiriləcəyi uçuşların ilk reysinin təntənəli qarşılanma mərasimi keçirilib. “Azərbaycan Hava Yolları”nın təyyarəsi "Henri Koanda" aeroportunda ənənəvi olaraq su tağı ilə qarşılanıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov, Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri Vasile Soare, Rumıniyanın İqtisadiyyat, Sahibkarlıq və Turizm naziri Ştefan-Radu Oprea, Rumıniyanın İqtisadiyyat, Sahibkarlıq və Turizm Nazirliyinin Turizm Baş İdarəsinin baş direktoru İoana Podosu, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyinin Aparat rəhbəri Kənan Qasımov, Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədr müavini Cavanşir Bayramov, “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinin Satış və əməkdaşlıq idarəsinin rəisi Çingiz Mürsəlov, aviaşirkətin Satış və əməkdaşlıq idarəsinin Avropa regionu üzrə nümayəndəsi Kamran Qacar, eləcə də digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Daha sonra Rumıniyanın hökumət nümayəndələri, aparıcı turizm şirkətlərinin nümayəndələri, diplomatik təmsilçilər, Rumıniyada yaşayan həmvətənlərimizin iştirakı ilə geniş məlumatlandırıcı tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Rumıniya hökumətinin baş katibi Mirçea Abrudean qeyd edib ki, bu reysin açılması məhz Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qətiyyəti nəticəsində mümkün olub. M.Abrudean Rumıniyanın energetika naziri Sebastian Burdujanın Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qəbulunda olmağını və bu məsələni qaldırdıqda, Prezidentin dərhal tapşırıq verdiyini, bu layihənin səmərəli olduğuna inamını bildirib. O diqqətə çatdırıb ki, bu reysin açılması xalqlar arasında körpü rolunu oynayacaq.
Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov öz çıxışında bildirib ki, dostluq, qardaşlıq, strateji tərəfdaşlıq münasibətləri üçün bu reysin xüsusi əhəmiyyəti var. Belə ki, turist axınının çoxalması, ölkələrin daha yaxından tanınmasına gətirib çıxaracaq.
Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri Vasile Soare bu hadisənin tarixi gün olduğunu xüsusi vurğulayıb. O qeyd edib ki, reysin açılmasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müstəsna rolu var. Diplomat Azərbaycan və Rumıniyanın tranzit ölkə kimi Avropa və Asiyaya açılan qapı olduğunu deyib. O, Azərbaycanın həm uzunmüddətli, həm də həftəsonu istiqamət kimi çox maraqlı və cəlbedici yer olduğunu bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyinin Aparat rəhbəri Kənan Qasımov agentliyin strategiyası, turizm axınının çoxalması üçün görülən fəaliyyət barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, Rumıniya Azərbaycan üçün çox mühüm bazardır və yeni reysin açılması mədəniyyətlərin, xalqların qovuşmasını sürətləndirəcək.
Sonra Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədr müavini Cavanşir Bayramov ASAN Viza, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin fəaliyyəti, Bakının və Azərbaycanın gözəl məkanları və diyarları barədə təqdimatla çıxış edib.
AZAL-ın Satış və əməkdaşlıq idarəsinin rəisi Çingiz Mürsəlov qurumun tarixindən, gələcək perspektivlərindən, yeni istiqamətlərin açılmasından danışıb. O qeyd edib ki, 2024-cü ildə AZAL artıq 60-dan çox ölkəyə uçuşlar həyata keçirir.

A solemn welcoming ceremony was held in Bucharest for the first flight of Azerbaijan Airlines (AZAL) on the Baku-Bucharest-Baku route
A solemn welcoming ceremony was held in Bucharest for the first flight of Azerbaijan Airlines (AZAL) on the Baku-Bucharest-Baku route, which will operate twice a week, on Mondays and Thursdays. The Azerbaijan Airlines aircraft was traditionally welcomed with water cannon at the Henri Coanda Airport.
The event was attended by Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania Gudsi Osmanov, Ambassador of Romania to Azerbaijan Vasile Soare, Minister of Economy, Entrepreneurship and Tourism of Romania Shtefan-Radu Oprea, General Director of the Directorate of Tourism of the Ministry of Economy, Entrepreneurship and Tourism of Romania Ioana Podosu, Chief of Staff of the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan Kenan Gasimov, Deputy CEO at Azerbaijan Tourism Board, Javanshir Bayramov, Head of the Department of Sales and Cooperation of Azerbaijan Airlines Chingiz Mursalov, Representative of the Department of Sales and Cooperation of the airline in the European Region Kamran Gajar and other officials.
Afterwards, a comprehensive informative event was organised with the participation of Romanian government representatives, representatives of leading tourism companies, diplomatic officials and our compatriots living in Romania.
Speaking at the event, Secretary General of the Government of Romania Mirchea Abrudean stated that the opening of this flight was achieved thanks to the determination of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. Noting that the Minister of Energy of Romania Sebastian Burduja met with the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and when he raised this issue, the President immediately gave instructions and expressed his confidence that this initiative will be fruitful. Abrudean pointed out that the opening of this flight will play the role of a bridge between the two nations.
Ambassador of Azerbaijan to Romania Gudsi Osmanov noted in his speech that this flight is specially important for the relations of friendship, brotherhood and strategic partnership. Thus, the increase in tourist flows will lead to closer acquaintance of the two countries.
Ambassador of Romania to Azerbaijan Vasile Soare emphasised that this event is a historic day. Soare noted that President of Azerbaijan Ilham Aliyev played an outstanding role in the launch of the flight. The diplomat said that Azerbaijan and Romania, as transit countries, are a gateway to Europe and Asia. He said Azerbaijan is a very interesting and attractive destination, both as a long-term and as a weekend destination.
Chief of Staff of the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan Kenan Gasimov informed about the strategy and activities of the agency aimed at increasing tourism flows. It was noted that Romania is a very important market for Azerbaijan and the opening of a new flight will accelerate the rapprochement of cultures and peoples.
Later, Javanshir Bayramov, Deputy CEO at Azerbaijan Tourism Board, made a presentation on ASAN Visa, the activities of ‘Azerbaijan Airlines’ CJSC, the beautiful places and regions of Baku and Azerbaijan.
Chingiz Mursalov, Head of the Sales Cooperation Department of AZAL, spoke about the history of the organisation, future prospects and the opening of new destinations. Mursalov noted that in 2024 AZAL will already be operating flights to more than 60 countries.