Rumıniya Parlamenti Senatının Sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudeanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə rəsmi-işgüzar səfərinə dair mətbuat məlumatı
Rumıniya Parlamenti Senatının Sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudeannın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti aprelin 13-də Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfərə gəlib.
Hər iki ölkənin dövlət bayraqlarının dalğalandığı Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında qonaqları Milli Məclisin Rumıniya ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Azay Quliyev, Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov, Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri Vasile Soare və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Mirça Abrudeanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti aprelin 14-də Zəfər parkını ziyarət edib, Zəfər abidəsinin önünə əklil qoyub. Burada qonaqların şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülüb, Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi zəfərin yaddaşlarda yaşadılması, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə yaradılmış Zəfər parkı barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra nümayəndə heyəti Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, Ümummilli Liderin əziz xatirəsini ehtiramla anıb, məzarı önünə əklil qoyublar.
Aprelin 14-də Rumıniya Parlamenti Senatı sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudeanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu səfərin parlamentlərimiz və ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. O, dünyada Rumıniyanın Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ikinci, Avropa İttifaqı ölkələri arasında isə birinci dövlət olduğunu qeyd edib, ölkələrimiz arasındakı dərin dostluq münasibətlərindən danışıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Rumıniya arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qalxdığı, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Dövlətlərarası münasibətlərimizin qanunverici orqanlar arasında da əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanlar yaratdığı, parlament dostluq qruplarının mühüm rolu və parlament komitələri arasında birbaşa əlaqələrin yaradılmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Sahibə Qafarova Azərbaycan və Rumıniyanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurla əməkdaşlıq etdiklərini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Vətən müharibəsindən sonra regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycanın BMT qətnamələrinin icrasını öz gücünə təmin edərək ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra bəzi Avropa ölkələri tərəfindən qarşılaşdığı təzyiqlər, məqsədli şəkildə yayılan saxta informasiyalara qarşı apardığı mübarizə, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin gedişi barədə də məlumat verib.
Görüşdə Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərdə apardığı tikinti-quruculuq işləri, “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” layihələri, sakinlərin öz doğma yurdlarına qayıtmaları, Qərbi azərbaycanlıların hüquqlarının bərpasının təmin olunması barədə də danışılıb.
Mirça Abrudean ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün böyük potensial olduğunu bildirib. Qonaq ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman tanıdığını, beynəlxalq təşkilatlarda, xüsusilə də AŞPA-da ölkəmizi müdafiə etdiyini və Ermənistanla sülh planını dəstəklədiyini diqqətə çatdırıb. O, tezliklə sülh sazişinin imzalanacağına inamını ifadə edib və bu regionu parlaq gələcəyin gözlədiyinə əminliyini bildirib.
Söhbət zamanı Azərbaycanla enerji, nəqliyyat və digər sahələrdə uğurlu əməkdaşlığın olduğunu bildirən qonaq “ASAN xidmət” təcrübəsinin Rumıniyada da tətbiqi üçün Anlaşma Memorandumu imzalandığını və bu təcrübəni öyrəndiklərini diqqətə çatdırıb.
Sonda qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da müzakirələr aparılıb.
Aprelin 14-də Rumıniya Parlamenti Senatı sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudeanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədovla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Rumıniya əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq əsasında dinamik inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Həmçinin siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğu bildirilib, dövlət başçıları və digər səviyyələrdə həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin genişlənməsi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb. İki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığın və qarşılıqlı dəstəyin önəmi qeyd edilib.
Parlamentlərarası əməkdaşlığa toxunularaq parlament səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin, həmçinin hər iki ölkənin parlamentlərində dostluq qruplarının fəaliyyətinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan ilə Rumıniya arasında iqtisadi-ticari, investisiya, neft-qaz, yaşıl enerji, nəqliyyat, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, humanitar və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığın genişlənməsi məmnunluqla qeyd edilib.
Eyni zamanda, qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra sahələrdə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Ölkəmizdə səfərdə olan Rumıniya Parlamenti Senatı sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mirça Abrudeanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti aprelin 14-də Bakının Binəqədi rayonu ərazisində yerləşən dahi rumın bəstəkarı Corce Enesku adına parkda olub.
Qonaqlar burada görkəmli bəstəkar Corce Eneskunun abidəsini ziyarət edərək, önünə güllər düzüblər, xatirəsini ehtiramla yad ediblər.

Press release on the official working visit to Azerbaijan of the delegation led by Mircea Abrudea, Acting President of the Senate of the Romanian Parliament
A delegation headed by the Acting President of the Senate of the Romanian Parliament Mircea Abrudean made an official visit to the Republic of Azerbaijan on 13 April.
The guests were welcomed at Heydar Aliyev International Airport, where the national flags of the two countries were flown, by the Chairman of the Milli Majlis Working Group on Interparliamentary Relations with Romania Azay Guliyev, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania Gudsi Osmanov, Ambassador of Romania to Azerbaijan Vasile Soare and other officials.
The delegation led by Mircea Abrudea visited the Victory Park on April 14 and laid a wreath at the Victory Monument. Here, a guard of honor was lined up in honor of the guests, and detailed information was provided about the Victory Park, which was created to commemorate the unparalleled heroism and magnificent historical victory of the Azerbaijani people in the Patriotic War, and to perpetuate the dear memory of our martyrs.
Later, the delegation visited the grave of the Great Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor, respectfully commemorated the dear memory of the National Leader, and laid a wreath at his grave.
On 14 April, a delegation headed by the Acting President of the Senate of the Romanian Parliament Mircea Abrudean met with the Speaker of the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova.
Speaker Sahiba Gafarova expressed her confidence that this visit would contribute to the development of relations between the two parliaments and countries. She noted that Romania was the second country in the world and the first among the European Union countries to recognize the independence of Azerbaijan. Gafarova also spoke about the deep-rooted ties of friendship between the two countries.
The parties noted that relations between Azerbaijan and Romania have reached the level of strategic partnership, as they pointed out the role of high-level visits in developing the bilateral relations.
The sides mentioned that relations between Romania and Azerbaijan pave the way for further development of cooperation between the legislative bodies. They also stressed the role of parliamentary friendship groups, and the importance of establishing direct contacts between parliamentary committees.
Sahiba Gafarova also underscored the successful cooperation between Azerbaijan and Romania within international organizations.
During the conversation, the Speaker of the Milli Majlis also provided insight into the current situation in the region following the Patriotic War, the pressures Azerbaijan faced from several European countries after it restored its territorial integrity, as well as the struggle against fake news, and the progress of the peace process between Azerbaijan and Armenia.
The meeting also discussed the restoration and reconstruction efforts carried out by Azerbaijan in the territories liberated from occupation, the "Smart City" and "Smart Village" projects, the return of its residents to their native lands, and ensuring the restoration of the rights of Western Azerbaijanis.
Mircea Abrudean noted that there is a great potential for further development of cooperation between the two countries in many areas. He noted that Romania has always recognized the territorial integrity of Azerbaijan, supported the country in international organizations, especially in PACE, and backed the peace plan with Armenia. He expressed his belief that a peace agreement will be signed soon, adding that a bright future awaits this region.
Highlighting the successful cooperation with Azerbaijan in energy, transport and other spheres, Mircea Abrudean noted that a Memorandum of Understanding was signed for the application of the "ASAN service" experience in Romania, and that they are studying this experience.
The meeting also included discussions on other matters of mutual interest.
On 14 April, a delegation headed by Acting President of the Senate of the Romanian Parliament Mircea Abrudean met with Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Asadov.
The meeting hailed the dynamic development of relations between Azerbaijan and Romania based on strategic partnership.
During the meeting, the sides hailed the excellent political dialogue between the two countries, emphasizing the importance of reciprocal visits by heads of state and at other levels in terms of enhancing relations. The two stressed the significance of successful collaboration and mutual support between the two countries within international organizations.
Regarding the interparliamentary cooperation, they underscored the importance of reciprocal visits at the parliamentary level, as well as the activities of friendship groups in both countries’ parliaments.
The parties commended the expansion of cooperation between Azerbaijan and Romania in economic and trade, investment, oil and gas, green energy, transport, public service delivery, humanitarian and other domains.
The meeting also explored the prospects for cooperation in a number of areas of mutual interest.
A parliamentary delegation led by Mircea Abrudean visited the park named after the prominent Romanian composer George Enescu, located in the Binagadi district, Baku.
Members of the Romanian parliamentary delegation laid flowers at the monument to George Enescu and paid tribute to his memory.