Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Rumıniyanın ədliyyə naziri Radu Marinesku ilə görüşüb
Rumıniyada rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 24 noyabrda Rumıniyanın ədliyyə naziri Radu Marinesku ilə görüşüb.
Görüşdə dövlətlərimiz arasında mövcud olan starteji tərəfdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyəsi, hüquqi əməkdaşlığın inkişafı və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev Azərbaycan ilə Rumıniya arasında münasibətlərin ənənəvi olaraq dostluğa, qarşılıqlı etimada və strateji tərəfdaşlığa söykəndiyini  vurğulayaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2022-ci ildə Buxarestə baş tutan rəsmi səfərini xatırlayıb. O, bu münasibətlərin formalaşmasında dövlət başçısı İlham Əliyevin mühüm rolunu vurğulayıb. Hüquqi sahədə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunan Baş prokuror, ölkələrimiz arasında gənc kadrlar üçün qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi proqramlarında iştirakın təmin olunması, korrupsiya, narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi, çirkli pulların yuyulması və kibercinayətkarlıq daxil olmaqla transmilli cinayətkarlığa qarşı mübarizədə əməkdaşlıq barədə danışıb.
Rumıniyanın ədliyyə naziri Radu Marinesku Rumıniyanın Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə davamlı dəstəyini, eləcə də enerji və nəqliyyat layihələri sahəsində ortaq maraqları qeyd edib. Ədliyyə naziri Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə konstruktiv dialoqun və Cənubi Qafqazda sabit mühitin qorunmasının Rumıniya tərəfindən dəstəkləndiyini vurğulayıb. O, bunun, regionda investisiyalar və təhlükəsizlik üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Tərəflər müntəzəm dialoqu davam etdirmək və qarşlıqlı maraq doğuran sahələrdə konkret layihələri inkişaf etdirmək barədə razılığa gəliblər

An Azerbaijani delegation led by Kamran Aliyev, Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, who is on an official visit to Romania, met with Romania’s Minister of Justice, Radu Marinescu, on November 24.
During the meeting, the parties discussed the high level of the existing strategic partnership between the two countries, the development of legal cooperation, and other issues of mutual interest.
Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan Kamran Aliyev emphasized that relations between Azerbaijan and Romania have traditionally been based on friendship, mutual trust, and strategic partnership, recalling the official visit of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to Bucharest in 2022. He highlighted the important role played by President Ilham Aliyev in shaping these relations. Addressing issues of cooperation in the legal field, the Prosecutor General spoke about ensuring participation in mutual exchange programs for young professionals between the two countries, as well as cooperation in combating transnational crime, including corruption, illicit drug trafficking, money laundering, and cybercrime.
Romania’s Minister of Justice, Radu Marinescu, noted Romania’s continued support for Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, as well as shared interests in the fields of energy and transport projects. The Minister of Justice emphasized that Romania supports Azerbaijan’s constructive dialogue with the European Union and the preservation of a stable environment in the South Caucasus, noting that this is of great importance for investment and security in the region.
The parties agreed to continue regular dialogue and to develop concrete projects in areas of mutual interest.