Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanovun Rumıniyanın Timişoara şəhərinə rəsmi səfəri baş tutub
5 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı səfiri Qudsi Osmanov Timişoaranın meri və hakim koalisiada olan “Rumıniya Xilaskərlar Birliyi” (USR) partiyasının sədri Dominik Frits ilə rəsmi görüş keçirib. Görüşdə mümkün əməkdaşlıq imkanları, Timişoara ilə Azərbaycan arasında yeni əlaqələrin qurulması və ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı müzakirə olub.
Səfir Qudsi Osmanov şəhərin multikultural xarakterini, beynəlxalq əməkdaşlığa açıqlığını, gənclərin ictimai həyatda fəallığını və özünəməxsus, unikal memarlığını vurğulayaraq, bunun 2023-cü ildə Timişoaranın Avropanın Mədəniyyət Paytaxtı statusu alması, beynəlxalq səviyyədə tanınması və onun mədəni potensialının önə çıxmasına mühüm töhfə verməsini qeyd edib. O, Azərbaycan ilə Rumıniya əlaqələrinə toxunaraq, iki ölkənin regionları arasında əməkdaşlığının qarşılıqlı faydasından danışıb.
Öz növbəsində mer Dominik Frits Timişoaranın “şəhər diplomatiyası” konsepsiyasına sadiqliyini və Azərbaycanla münasibətlərin möhkəmləndirilməsində marağını ifadə edib. Həmçinin, şəhərin rəhbəri Timişoara şəhəri tərəfindən təsis olunan Avropa Dəyərləri Mükafatı, və hər il təşkil olunan Timişoara Şəhər Sammiti barədə danışaraq, bu tədbirlərin şəhərin Avropa dəyərləri və müzakirələri ilə əlaqələndirən təşəbbüslər adlandırıb.
Rumıniyada dövlət səviyyəsində qeyd olan Milad Bayramı və bu ölkədə qeyd olan Müqəddəs Nikolay günü ərəfəsində səfir XX əsrin ortalarında Timişoarada inşa olunmuş və Rumıniyanın ən mühüm dini məbədlərdən biri olan “Müqəddəs Üç Hiyerarx” kilsəsini ziyarət edib.
Bundan əlavə, Timişoaraya səfər çərçivəsində səfir Qüdsi Osmanov Timişoara Bələdiyyə Sosial Yardım İdarəsinin tabeliyində olan "Inokentsiu Klein" “Qocalar Evi”ni də ziyarət edib. Azərbaycanlı diplomat “Qocalar evi”nin sakinləri ilə səmimi söhbət aparıb, onlara Azərbaycanın Rumıniyadakı səfirliyi adından kiçik bayram hədiyyələri, şirniyyatlar təqdim edib.
Qeyd edək ki, Timişoara Rumıniyanın ən inkişaf etmiş şəhər mərkəzlərindən biridir və rəqabətqabiliyyətli sənayesi, İT sektoru, memarlıq irsi və multikultural mədəniyyəti ilə tanınır. Şəhər əhali və ərazi baxımından ölkədə üçüncü yerdədir. Həmçinin Timişoara Rumıniyada azadlıq və demokratiyanın rəmzi sayılır, çünki ölkədə 1989-cu il inqilabı məhz bu şəhərdən başlayıb.

The official visit of the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania, Gudsi Osmanov, to the city of Timișoara
On 5 December, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania, Gudsi Osmanov, held an official meeting with the Mayor of Timișoara and Chairman of the ruling coalition party “Save Romania Union” (USR), Dominic Fritz. The discussions focused on potential areas of cooperation, establishing new ties between Timișoara and Azerbaijan, and advancing bilateral economic collaboration.
Ambassador Gudsi Osmanov highlighted the city’s multicultural character, openness to international cooperation, active youth engagement in public life, and its unique architectural heritage. He noted that these qualities significantly contributed to Timișoara being granted the title of European Capital of Culture in 2023, enhancing its international recognition and showcasing its cultural potential. Touching upon Azerbaijan–Romania relations, the Ambassador stressed the mutual benefits of cooperation between the regions of the two countries.
For his part, Mayor Dominic Fritz reaffirmed Timișoara’s commitment to the concept of “city diplomacy” and expressed interest in strengthening relations with Azerbaijan. He also spoke about the European Values Award established by the city, as well as the annual Timișoara City Summit, describing these initiatives as important platforms that connect the city with European discussions and values.
Ahead of Christmas, which is officially celebrated in Romania, and the Feast of Saint Nicholas, the Ambassador visited the “Holy Three Hierarchs” Cathedral — one of Romania’s most important religious monuments, built in the mid-20th century in Timișoara.
As part of the visit, Ambassador Gudsi Osmanov also toured the “Inocențiu Klein” Senior Center, operating under the Timișoara Municipal Social Assistance Directorate. The Azerbaijani diplomat spoke warmly with the residents and presented them with small festive gifts and sweets on behalf of the Embassy of Azerbaijan in Romania.
It should be noted that Timișoara is one of Romania’s most developed urban centers, known for its competitive industry, IT sector, architectural heritage, and multicultural environment. The city ranks third in the country in terms of population and area. Timișoara is also regarded as a symbol of freedom and democracy in Romania, as the 1989 Revolution that changed the course of the country’s history began precisely here.