Rumıniyanın Moisey (Maramureş bölgəsi) şəhərində keçirilən Rumıniya, Moldova, Ukrayna və Albaniya hüquq parlament komissiyalarının İllik Üçüncü Forumunda xüsusi qonaq qismində Azərbaycan tərəfi iştirak edib. Bu il tədbir “Avropa inteqrasiyasının və fundamental hüquqların müdafiəsinin əsası kimi hüququn aliliyi” mövzusuna həsr olunub.
Tədbir çərçivəsində 2026-cı ilin Azərbaycanda “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan olunması ilə əlaqədar ölkəmizin memarlığına həsr edilmiş fotosərgi təşkil olunub. Sərgilənən fotoşəkillərdə Azərbaycanın, xüsusən Qarabağ bölgəsinin şəhər mühitinin və memarlıq mənzərəsinin dinamik inkişafı, müasir urbanistik transformasiyaların nümunələri əks olunub. Eyni zamanda, fotoşəkillərdə Azərbaycanda mövcud olan mina probleminə diqqət yetirilib. Tədbirdə Rumıniya, Moldova, Ukrayna və Albaniya parlamentlərinin deputatları və senatorları, Rumıniyanın Prokurorluq və Ali Məhkəməsinin rəhbərliyi, bu ölkədə akkreditə olan diplomatik korpusun nümayəndələri, hüquqşünaslar və ictimai-siyasi xadimlər iştirak ediblər.
Sərginin açılışında çıxış edən səfir Qüdsi Osmanov Azərbaycan ilə Rumıniya arasında münasibətlərdən söz açıb, iki ölkə arasında həyata keçirilən layihələr, nəzərdə tutulan qarşılıqlı səfərlər və tədbirlər barədə danışıb. Səfir 2026-cı ilin Azərbaycanda “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edildiyini, bu ilin may ayında BMT-in Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının Bakıda keçiriləcəyini xatırladıb. Səfir, həmçinin ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq tədbirlərin regionda əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində və ölkələr arasında siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, Azərbaycanda, xüsusilə Qarabağ bölgəsində müasir şəhərsalma prinsipləri əsasında həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma tədbirlərinə diqqət çəkərək, ölkəmizin 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi Zəfər nəticəsində regionda formalaşmış sülh və sabitliyin beynəlxalq əhəmiyyətli logistika və nəqliyyat layihələrinin reallaşdırılması üçün əlverişli və etibarlı şərait yaratdığını qeyd edib.
Sərginin açılışında rumıniyalı senator, iqtidar Milli Liberal Partiyasının (PNL) parlament fraksiyasının sədrinin müavini, Rumıniyanın Avropa Şurası Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyətinin fəal üzvü, eləcə də Rumıniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Kristian-Avqustin Nikulesku-Tsıqırlaş çıxış edib. O, Rumıniya ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı fayda və strateji tərəfdaşlıq əsasında qurulan münasibətlərə toxunaraq, ötən ilin avqust ayında Azərbaycana, xüsusilə Xankəndi və Şuşa şəhərlərinə etdiyi səfərdən danışıb. Senator Qarabağda şahidi olduğu genişmiqyaslı tikinti-quruculuq işlərindən, bölgədə aparılan hərtərəfli inkişaf prosesindən bəhs edib, Azərbaycanın regionda beynəlxalq logistika və nəqliyyat layihələri çərçivəsində aparıcı rolunu xüsusi vurğulayıb.

Azerbaijan participated as a special guest in the Third Annual Forum of the Parliamentary Committees on Legal Affairs of Romania, the Republic of Moldova, Ukraine, and Albania, held in the town of Moisei, Maramureș region of Romania. This year’s Forum was dedicated to the theme “The Rule of Law as the Foundation of European Integration and the Protection of Fundamental Rights.”
Within the framework of the event, a photo exhibition dedicated to Azerbaijani architecture was organized in connection with the declaration of 2026 as the “Year of Urban Planning and Architecture” in Azerbaijan. The photographs showcased the dynamic development of Azerbaijan’s urban environment and architectural landscape, with a particular focus on the Karabakh region, highlighting examples of modern urban transformation. At the same time, the exhibition also drew attention to the landmine problem in Azerbaijan. The event was attended by Members of Parliament and Senators from Romania, Moldova, Ukraine, and Albania, representatives of Romania’s Prosecutor General’s Office and High Court, members of the diplomatic corps accredited in Romania, as well as legal professionals and public and political figures.
Speaking at the opening ceremony, Ambassador Gudsi Osmanov highlighted the relations between Azerbaijan and Romania, referring to ongoing projects between the two countries, as well as planned mutual visits and events. The Ambassador recalled that 2026 has been declared the “Year of Urban Planning and Architecture” in Azerbaijan and noted that the 13th session of the UN World Urban Forum will be held in Baku in May of the same year. He emphasized the important role of international events hosted by Azerbaijan in strengthening regional cooperation and developing political, economic, and cultural ties between countries. Drawing attention to the large-scale restoration and reconstruction efforts being carried out in Azerbaijan, particularly in the Karabakh region, based on modern urban planning principles, the Ambassador noted that the historic Victory achieved by Azerbaijan in the 44-day Patriotic War has created favorable and reliable conditions for the implementation of internationally significant logistics and transport projects, contributing to peace and stability in the region.
At the opening of the exhibition, Romanian Senator Cristian-Augustin Niculescu-Țâgârlaș, Deputy Chairman of the parliamentary faction of the ruling National Liberal Party (PNL), an active member of Romania’s delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, and a member of the Romania–Azerbaijan parliamentary friendship group, also delivered a speech. He referred to the relations between Romania and Azerbaijan built on mutual benefit and strategic partnership, and spoke about his visit to Azerbaijan in August last year, particularly to the cities of Khankendi and Shusha. The Senator shared his impressions of the large-scale construction and development works he witnessed in Karabakh, highlighting Azerbaijan’s leading role in the region within the framework of international logistics and transport projects.