No:309/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Baş nazirinin xalqa müraciətinə dair şərhi
Ermənistan Baş naziri bu ilin 3 oktyabr tarixində erməni xalqına müraciətində ənənəvi yalan və iftira dolu fikirlərini səsləndirib. Təcavüzkar siyasətinə haqq qazandırmağa çalışan və erməni xalqını bu siyasətin qurbanına çevirən N.Paşinyan bölgədə sülhün bərpa edilməsi istiqamətində addımlar atmaqdan çox uzaqdır.
Bölgədəki gərginliyin kökündə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarında qeyri-qanuni mövcudluğunun durduğunu və BMT TŞ qətnamələri başda olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətin işğala son qoymaq tələblərini görməzlikdən gələn Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi məsələyə tamamilə əsassız şəkildə dini çalarlar qataraq bir tərəfdən öz işğalçı siyasətini ört-basdır etməyə davam edir, digər tərəfdən isə öz xalqını fəlakətə sürükləyir.
Ermənistan rəhbərliyinin davamlı şəkildə bölgədəki əməliyyatlarda guya ki, Türkiyənin də iştirak etməsi ilə bağlı söylədiklərinin yalnız bir məqsədi var, münaqişəyə üçüncü tərəflərin cəlb olunmasına nail olmaq. Bir daha xatırladırıq ki, Azərbaycan Ordusu beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü təmin etmək üçün kifayət qədər hazırlıqlıdır və 27 sentyabr tarixindən etibarən Ermənistanın yeni təcavüzünün qarşısını almaq üçün BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə istinadən əks həmlələr həyata keçirir.
Ermənistan Baş nazirinin “ermənilərə qarşı soyqırımı” siyasətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı cəfəng fikirlərinə gəldikdə isə, müharibə dövründə Azərbaycanlı əhaliyə qarşı müharibə cinayətləri, insanlıq əleyhinə cinayətlər, Xocalı soyqırımını törədən Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan tərəfinin beynəlxalq humanitar hüquqa uyğun şəkildə əks cavab tədbirlərini həyata keçirdiyini və dinc insanları hədəfə almadığını vurğulayırıq.
Azərbaycan silahlı qüvvələri öz suveren ərazilərində və beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü təmin etmək üçün haqlı mübarizə aparır. Ermənistan rəhbərliyinin bölgədə yaranmış vəziyyətə görə öz birbaşa məsuliyyətini ört-basdır etmək məqsədilə atdığı hər bir addım uğursuzluğa düçardır.

No:309/20, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the address of the Armenian Prime Minister to the nation
In his address to the Armenian people on October 3, the Armenian Prime Minister voiced his traditional lies and slander. N. Pashinyan who is trying to justify his aggressive policy and turn the Armenian people into a victim of this policy is far from taking steps to restore peace in the region.
Ignoring the illegal presence of the Armenian armed forces in Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan and the demands of the international community, including UN Security Council resolutions, to end the occupation, the current Armenian leadership, on the one hand, continues to cover up its aggressive policy by adding completely unfounded religious elements to the issue, and on the other hand, leads its people to disaster.
What the Armenian leadership repeatedly says about, as if Turkey's involvement in regional operations has only one purpose, and that is to involve third parties in the conflict. We once again remind that the Azerbaijani Army is sufficiently prepared to restore its territorial integrity within its international borders and has been carrying out counter-attacks to prevent new Armenian aggression since September 27, in accordance with Article 51 of the UN Charter.
As for the absurd views of the Armenian Prime Minister on the policy of "genocide against Armenians", we underline that unlike Armenia, which committed war crimes against the Azerbaijani population, crimes against humanity and the Khojaly genocide, the Azerbaijani side responds to these attacks in compliance with international humanitarian law and does not target civilians.
The Azerbaijani Armed Forces are fighting on their sovereign soil to restore the country’s territorial integrity within its internationally recognized borders. Every step taken by the Armenian leadership to cover up its direct responsibility for the current situation in the region is doomed to failure.