Buxarest Parlament Sarayında “Şəhər antropologiyası” jurnalının Azərbaycana həsr olunmuş oktyabr sayının təqdimatı keçirilib
Buxarest Universitetinin, Buxarest Şəhər Muzeyinin və Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Buxarest Parlament Sarayının Təhsil Komitəsi zalında “Şəhər antropologiyası” jurnalının Qafqaz regionuna (Azərbaycan və Gürcüstan) həsr olunmuş oktyabr sayının təqdimatı keçirilib.
Jurnalda ölkəmizlə bağlı dərc olunmuş mədəni irsimizi müxtəlif aspektlərdən (Azərbaycanın milli geyimləri, Bakının arxitekturası, Azərbaycan xalqının etnik xüsusiyyətləri, Novruz adət-ənənələri, çay mədəniyyəti və s.) araşdıran elmi məqalələr Azərbaycan Dillər Universitetinin, Bakı Mühəndislik Universitetinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müəllim və professor heyəti tərəfindən hazırlanıb. Həmçinin jurnalda Buxarest Universitetinin Dillər fakültəsinin professoru Katalin Konstantin tərəfindən çəkilmiş Bakının və ölkəmizin müxtəlif regionlarının foto-görüntüləri yer alıb.
Jurnalın təqdimatına həsr olunmuş konfransın əsas mövzusu “İpək Yolu səlnaməsi: ipək istehsalı və ticarətinin inkişafında Azərbaycanın rolu” olub.
Tədbirin qonaqları arasında Rumıniya Parlamentinin Deputatlar Palatasının Avropa məsələləri Komitəsinin sədri Mirela Furtuna, Rumıniya Xarici İşlər Nazirliyinin departament rəhbəri, Rumıniyanın Azərbaycandakı keçmiş səfiri Dan Yanku, Buxarest Şəhər Muzeyinin direktoru Adrian Majuru da yer alıb.
Tədbirdə çıxış edən K. Konstantin jurnalın hazırlanması prosesində Azərbaycan, Gürcüstan və Rumıniyadan olan müəlliflərin birgə fəaliyyətinə toxunub, hər iki ölkənin mədəniyyəti, tarixi və adət-ənənələrinin öyrənilməsi üçün əməkdaşlığın gələcək perspektivlərindən danışıb.
M. Furtuna çıxışında Qafqaz regionun Avropaya açılan qapı rolundan bəhs edib, qarşılıqlı iqtisadi, siyasi, mədəni əlaqələrin regionlarımızın inkişafına verəcəyi töhfələrin dəyərləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu baxımdan göstərilən təşəbbüsü təqdir edib, mədəniyyəti xalqları bir-birinə yaxınlaşdıran başlıca amillərdən biri kimi dəyərləndirib.
D. Yanku çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan şəhərlərinin tarixi memarlıq nümunələri xalqımızın tarixini və özünəməxsus mədəniyyətini təzahür etdirir. O, K. Konstantinin bu abidələri araşdırılaraq jurnalın oktyabr sayına əlavə etməsini, bununla da Cənubi Qafqazın memarlıq antropologiyası barədə gələcəkdə istifadə ediləcək elmi məqalələr toplusunun ərsəyə gəlməsində verdiyi əməyə görə ona təşəkkürünü bildirib. D. Yanku Azərbaycan və Rumıniya xalqlarının mədəni cəhətdən oxşarlığını qeyd edərək, bu xüsusiyyətlərin milli mətbəx, xalçalıq və memarlıqda əks olunduğunu vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən A.Majuru jurnalın təsis edilməsinin tarixindən danışıb, ildə iki dəfə olmaqla, artıq 10 ildir ki, işıq üzü görən bu jurnalın ərsəyə gəlməsində əmək verən hər kəsə təşəkkürünü bildirib. Jurnalın qarşısına qoyduğu məqsədlər arealını ildən-ilə genişləndirməyə davam etdirdiyindən duyduğu məmnunluğu dilə gətirən muzey direktoru təşəbbüslərin davamlı olacağına inamını ifadə edib.
Səfir Qüdsi Osmanov çıxışında jurnalın yaradıcılarına təşəbbüsə görə xüsusi minnətdarlığı bildirərək, jurnalda dərc edilən məqalələrin ölkəmizin Rumıniyada daha yaxşı tanınmasına əlavə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Azərbaycan ilə Rumıniya arasında münasibətlərdən söz açan diplomat, ölkələrimiz arasında bütün sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdiyini vurğulayıb. Tədbirin mövzusuna toxunan səfir hələ 90-cı illərdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin tarixi İpək Yolunun bərpası ilə bağlı təşəbbüsünə qoşulan Rumıniyanın keçən 30 il ərzində Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən bütün beynəlxalq və regional layihələrə dəstək nümayiş etdirdiyini bildirib. Diplomat Azərbaycan, Gürcüstan və Rumıniyanı Şərqdən Qərbə uzanan qlobal yolun vacib bir hissəsi adlandırıb.
Tədbirdə Azərbaycan Dillər Universitetinin Regionşünaslıq kafedrasının müdiri Sevdagül Əliyeva və Təhsil 2 fakültəsinin dekanı Salman Nuriyev çıxış ediblər. Onlar böyük ekranda təqdimatla Azərbaycanda ipək mədəniyyətinin tarixi, İpək Yolu boyunca yerləşən xalqlar və ölkələr arasındakı ticarət və iqtisadi münasibətlər, o cümlədən müasir dövrdə gərçəkləşən “İpək Yolu İqtisadi Kəməri” layihəsi barədə danışıblar.
Tədbirdə Gürcüstanın Rumıniyadakı Səfirliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir ölkəmizin inkişafına həsr olunmuş sərgi ilə tanışlıq, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı Səfirliyi tərəfindən təşkil olunmuş ziyafətlə davam edib.

The launch of the October issue of the journal ‘Urban Anthropology’ dedicated to Azerbaijan was held at the Bucharest Parliament Palace
The launch of the October issue of the journal ‘Urban Anthropology’ dedicated to the Caucasus region (Azerbaijan and Georgia), co-organised by the University of Bucharest, the Bucharest City Museum and the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania, took place in the Education Committee Hall of the Bucharest Parliament Palace.
The scientific articles about our country published in the journal, looking at our cultural heritage from different aspects (national costumes of Azerbaijan, architecture of Baku, ethnic peculiarities of the Azerbaijani people, customs and traditions of Novruz holiday, tea culture, etc.), were written by the academic staff of the Azerbaijan University of Languages, Baku Engineering University and the National Academy of Sciences of Azerbaijan. The journal also features photographs of Baku and various regions of our country taken by Catalin Constantin, professor of the Faculty of Languages at the University of Bucharest.
The main theme of the conference was ‘’Silk Road Chronicles: Azerbaijan's Role in the Development of Silk Production and Trade‘’.
Among the guests of the conference were Mirela Furtuna, chairwoman of the European Affairs Committee of the Chamber of Deputies of the Romanian Parliament, Dan Iancu, head of department at the Romanian Ministry of Foreign Affairs and former Romanian ambassador to Azerbaijan, and Adrian Majuru, director of the Bucharest City Museum.
In his speech, C. Constantin noted the joint efforts of the authors from Azerbaijan, Georgia and Romania in the preparation of the journal and spoke about the prospects of future co-operation in the study of culture, history and traditions of these countries.
In his speech, M. Furtuna spoke about the role of the Caucasus region as a gateway to Europe and emphasised the importance of assessing the contribution of mutual economic, political and cultural relations to the development of our regions. In this context, she appreciated the initiative and considered culture as one of the main factors bringing the peoples closer to each other
D. Iancu stated that historical architectural examples of Azerbaijani cities reflect the history and unique culture of Azerbaijani people. He expressed his gratitude to C. Constantin for his work in researching these monuments and including them in the October issue of the journal, thus creating a collection of scientific articles on the architectural anthropology of the South Caucasus, which will be used in the future. D. Iancu noted the cultural similarities between the Azerbaijani and Romanian peoples, emphasising that these features are reflected in the national cuisine, carpet weaving and architecture.
A. Majuru, who delivered the speech, recounted the history of the founding of the journal and expressed his gratitude to all those who had contributed to the creation of the journal, which has been published twice a year for the past 10 years. Expressing satisfaction that the journal continues to expand its objectives year after year, the director of the museum expressed confidence that these initiatives will be sustainable.
Ambassador Gudsi Osmanov expressed special gratitude to the creators of the journal for the initiative and expressed confidence that the articles published in the journal will contribute to better recognition of Azerbaijan in Romania. Talking of relations between Azerbaijan and Romania, the diplomat emphasised the importance of developing cooperation between our countries in all spheres. Touching upon the theme of the event, the ambassador mentioned that Romania, which joined Great Leader Heydar Aliyev's initiative to restore the historic Silk Road in the 90s, has been showing support to all international and regional projects put forward by Azerbaijan over the past 30 years. The diplomat described Azerbaijan, Georgia and Romania as an important part of the global route stretching from East to West.
Head of the Department of Regional Studies of the Azerbaijan University of Languages Sevdagul Aliyeva and Dean of the Faculty of Education 2 Salman Nuriyev addressed the event. They talked about the history of silk culture in Azerbaijan, trade and economic relations between nations and countries along the Silk Road, as well as the Silk Road Economic Belt project being implemented today.
The event was also attended the officials of the Embassy of Georgia in Romania.
The event continued with an exhibition dedicated to the progress of Azerbaijan, as well as a reception organised by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania.