Rumın-Amerikan Universitetində “COP29: Azərbaycanın Sədrliyində yaşıl gələcək naminə təşəbbüslər və çağırışlar” adlı dəyirmi masa keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı Səfirliyi və Rumın-Amerikan Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Universitetin Senat zalında “COP29: Azərbaycanın Sədrliyində yaşıl gələcək naminə təşəbbüslər və çağırışlar” adlı dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə ali məktəbin rəhbərliyi, Rumıniyanın beyin mərkəzlərinin nümayəndələri, universitetdə təhsil alan xarici və yerli tələbələr iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Kostel Neqriçea COP29 ərəfəsində Azərbaycanın COP29 Sədrliyinə həsr olunan tədbirin rəhbərlik etdiyi təhsil ocağında keçirilməsini akademik ictimaiyyətin elmi və dövlət qurumları arasında dialoqun qurulması, tədbir barədə məlumatlandırılması baxımından vacibliyini vurğulayıb. O, universitetin iqlim dəyişmələri və fəsadları, planetimizin ekologiyasının qorunmasına yönəlmiş elmi layihələrdə iştirakı barədə danışıb.
Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov tədbir iştirakçılarına COP29 çərçivəsində ölkəmizin strateji hədəfləri, yanaşmaları və prioritetləri, yaşıl enerji sahəsində bərpaolunan enerji layihələrində dünya şirkətləri ilə əməkdaşlığı, “Xəzər-Avropa Birliyi Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin perspektivləri barədə danışıb. Həmçinin diplomat Azərbaycan tərəfindən COP prosesinə yenilik gətirəcək təşəbbüsləri qeyd edərək, İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondunun (İMFF) yaradılması, Qlobal Atəşkəs Çağırışı və digər təşəbbüslər barədə geniş məlumat verib. O, gəncləri təbiətin, ekologiyanın qorunması üçün daha məsuliyyətli olmağa çağırıb.
Rumıniyanın “Dayanıqlı Yanacaq Assosiasiyası”nın prezidenti Vlad Stoiçesku çıxışında dünyada, əsasən Avropada baş verən təbii fəlakətlərin iqlim dəyişmələrindən qaynaqlandığını bildirib, Azərbaycanın irəli sürdüyü təşəbbüslərin mahiyyətinə toxunub. O, Azərbaycanın qaz istehsal və təchiz edən ölkə olaraq alternativ hidrogen və yaşıl enerji layihələrində iştirakını bütün region ölkələri üçün nümunəvi addım kimi dəyərləndirib. V.Stoiçesku ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısını almaq üçün bəşəriyyətin enerji istehsalında istifadə etdiyi ənənəvi resursların azalması istiqamətində qlobal addımların atılmasının, COP29 kimi platformalarda dünya liderləri tərəfindən ekoloji problemlərin müzakirəsinin vacibliyini qeyd edib.
Rumıniyanın enerji sahəsində aparıcı beyin mərkəzi olan “Enerji Siyasəti Qrupu” beyin mərkəzinin tədqiqatçısı İoana Vasiliu COP29-da Rumıniya qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrinin planlaşdırılan iştirakı barədə məlumat verib. O, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizənin Rumıniya üçün prioritet fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb, dövlətin və qeyri-dövlət qurumlarının ekologiya sahəsinə verdiyi töhfədən danışıb.
Tədbirdə Buxarest Universitetinin doktorantı Salatın Şamilova tərəfindən 2024-cü ilin Azərbaycanda "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" elan olunması və Azərbaycanın "COP29"-a hazırlıq prosesi ilə bağlı böyük ekranda təqdimat keçirilib. Eyni zamanda Senat zalının girişində Azərbaycanın yaşıl enerji siyasətinə həsr olunmuş sərgi baş tutub.

A roundtable discussion titled "COP29: Initiatives and Challenges for a Green Future under the Azerbaijani Presidency" was held at the Romanian-American University
An event entitled ‘COP29: Initiatives and Challenges for a Green Future under the Azerbaijani Presidency’, organised jointly by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania and the Romanian-American University, was held in the Senate Hall of the University. The event was attended by the university administration, representatives of Romanian think tanks, as well as foreign and local students studying at the university.
In his opening speech, the Rector of the University, Professor Costel Negricea, underlined the importance of holding an event dedicated to Azerbaijan's presidency of COP29 at his institution on the eve of COP29 in terms of establishing a dialogue between the academic community, scientific and governmental institutions and informing them about the event. He spoke about the university's participation in scientific projects aimed at protecting the ecology of our planet, climate change and its consequences.
Ambassador of Republic of Azerbaijan to Romania Gudsi Osmanov informed the participants of the event about the strategic goals, approaches and priorities of our country within COP29, co-operation with global companies in renewable energy projects in the field of green energy, and the prospects of the Caspian-European Union Green Energy Corridor. The diplomat also highlighted initiatives that will bring innovation to the COP process from Azerbaijan and provided extensive information on the establishment of the Climate Finance Action Fund (CFAF), the Global Call for a Ceasefire and other initiatives. He called on young people to be more responsible in protecting nature and the environment.
President of the Romanian Sustainable Fuels Association Vlad Stoicescu stated in his speech that the natural disasters occurring in the world, mainly in Europe, are caused by climate change and touched upon the essence of the initiatives put forward by Azerbaijan. He assessed Azerbaijan's participation in alternative hydrogen and green energy projects as an indicative step for all countries in the region as a gas producing and supplying country. V. Stoicescu noted the importance of taking global measures to reduce traditional resources used by mankind for energy production in order to prevent environmental pollution, as well as discussion of environmental problems by world leaders at platforms such as COP29.
Ioana Vasiliu, a researcher at Energy Policy Group, one of the leading energy think tanks in Romania, gave information about the planned participation of representatives of Romanian NGOs in COP29. Emphasising that combating climate change is one of the priority areas of activity for Romania, Vasiliu talked about the contributions of the state and non-governmental organisations to the field of ecology.
Salatin Shamilova, a doctoral student at the University of Bucharest, made a presentation on the big screen about the declaration of 2024 as the ‘Year of Solidarity for a Green World’ in Azerbaijan and Azerbaijan's preparations for COP29. Meanwhile, an exhibition on Azerbaijan's green energy policy was held at the entrance to the Senate Hall.