25 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Rumıniyaya yeni təyin olunmuş səfiri Qüdsi Osmanov SOCAR-ın Rumıniyadakı nümayəndəliyi olan “SOCAR Petroleum SA” şirkətinin baş ofisini ziyarət edib və şirkətin baş direktoru Ramil Əsədulzadə ilə görüş keçirib. Bu, Q.Osmanovun Rumıniya tərəfinə etimadnamələrini təqdim etdikdən sonra ilk rəsmi görüşü oldu.
Səfir Q.Osmanov SOCAR şirkətinin Rumıniya bazarında təmsil olunması və burada geniş fəaliyyət göstərməsini Azərbaycan-Rumıniya münasibətlərinə müsbət töhfə verdiyini diqqətə çatdırdı. O, ölkəmizin Rumıniyadakı səfiri olaraq, SOCAR şirkətinin Rumıniyadakı fəaliyyəti zamanı hər hansı bir çətinliyin üzləşdiyi təqdirdə, şirkətə mümkün bütün dəstəyi göstərəcəyini bildirdi. Səfir, Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasının Strateji Tərəfdaşı olaraq, ölkəmiz tərəfindən regionda enerji və nəqliyyat layihələrinin, o cümlədən “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlığın həyata keçirilməsində olduqca vacib rola malik olduğunu bildirdi. Q.Osmanov, qeyd olunan layihənin gələcəkdə daha çox ölkəni əhatə etmək potensialına malik olduğunu vurğuladı.
Öz növbəsində R.Əsədulzadə, “SOCAR Petroleum SA” şirkətinin 2011-ci ildən etibarən Rumıniya bazarında fəaliyyəti barədə məlumat verdi və hazırda şirkətinin Rumıniyada 75 yanacaqdoldurma məntəqəsi, 3 yanacaq deposu və 800 nəfərə yaxın işçi heyətə sahib olmasını qeyd etdi. İndiyədək şirkət tərəfindən Rumıniya iqtisadiyyatına 64 milyon avrodan çox investisiya yatırıldığı və şirkətin illik dövriyyəsinin təxminən 600 milyon avroya bərabər olduğunu diqqətə çatdırıldı.
Daha sonra, iki ölkə arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq imkanları, eləcə də “SOCAR Petroleum SA” şirkətinin Rumıniyanın enerji bazarında yaxın gələcəkdə planlaşdırdığı layihələr barədə fikir mübadiləsi və müzakirələr aparıldı.

Ambassador Gudsi Osmanov visited the headquarter of SOCAR Petroleum SA.
On January 25, the newly appointed ambassador of the Republic of Azerbaijan to Romania, Gudsi Osmanov, visited the headquarter of SOCAR Petroleum SA, the representative office of SOCAR in Romania, and held a meeting with Mr. Ramil Asadulzadeh, CEO of the company. This was G. Osmanov's first official meeting after presenting his credentials to the Romanian side.
Ambassador G. Osmanov pointed out that representation of SOCAR in the Romanian market and its extensive activities have made a positive contribution to Azerbaijan-Romania relations. He stated that as the ambassador of Azerbaijan in Romania, he will provide all possible support to SOCAR in case it faces any difficulties during its activities in Romania. The Ambassador stated that Romania, as a Strategic Partner of the Republic of Azerbaijan, has a very important role in the implementation of energy and transport projects in the region by our country, including the strategic partnership in the field of "development and transmission of green energy between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary". Osmanov emphasized that the abovementioned project has the potential to cover even more countries in the future.
On his behalf, R.Asadulzada informed about the activity of the company "SOCAR Petroleum SA" in Romania since 2011 and noted that his company currently has 75 gas stations, 3 fuel depots and approximately 800 employees in Romania. It was noted that over 64 million euros have been invested in the Romanian economy so far by the company, and the company's annual turnover is approximately 600 million euros.
Afterwards, there was an exchange of ideas and discussions about the possibilities of cooperation in the field of energy between two countries, as well as the projects planned by the company "SOCAR Petroleum SA" on the Romanian energy market in the near future.