Azərbaycanın Rumıniyadakı səfirliyi tərəfindən Buxarestdə Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Rumıniya parlamentinin Deputatları, Rumıniya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin üzvləri, Türkiyə Respublikasının və Türkmənistanın Rumıniyadakı səfirləri, ümumilikdə Rumıniyada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun rəhbərləri və nümayəndələri, ziyalılar, iş adamları, bu ölkədə yaşayan və təhsil alan azərbaycanlılar, yerli jurnalistlər iştirak ediblər.
Anım mərasimində çıxış edən Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov bu il Azərbaycan xalqının Xocalı faciəsinin ildönümünü fərqli mühitdə qeyd etdiyini vurğulayıb. İlk dəfə olaraq bütün ölkə ərazisində suverenliyin bərpa olunduğu və Xocalıda da üçrəngli bayrağımızın dalğalandığını söyləyən səfir, Azərbaycan dövlətinin cinayətkarların cəzasız qalmaması istiqamətində işlərini davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb. "Xocalı cinayətkarlarının artıq bir hissəsi cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub və məhkəmə qarşısında cavab verməyə məcbur ediləcəklər” deyə diplomat əlavə edib.
Daha sonra Türkiyə Respublikasının Rumıniyadakı səfiri Özgür Kıvanç Altan çıxış edərək, dünya ictimaiyyətinin uzun illər Xocalı soyqırımına səssiz qaldığını söyləyib. Azərbaycanın öz problemini hər zaman öz gücünə həll etdiyini və bütün bu müddət ərzində Türkiyənin hər daim qardaş Azərbaycanın yanında olduğunu, bundan sonra da "iki dövlət, bir millət" şüarı altında hər zaman bir-birinə dəstək olacağını söyləyib.
Sonda Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir çərçivəsində Xocalı faciəsi haqqında sənədli film nümayiş etdirilib, eyni zamanda, soyqırımı barədə fotosərgi təşkil olunub.

The 32nd anniversary of the Khojaly genocide was commemorated in Bucharest.
A commemorative ceremony organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Romania, dedicated to the 32nd anniversary of the Khojaly genocide was held in Bucharest.
The deputies of the Romanian Parliament, the ambassadors of the Republic of Turkiye and Turkmenistan in Romania, the heads and representatives of the diplomatic corps accredited in Romania, members of the Romania-Azerbaijan Friendship Society, intellectuals, businessmen, journalists, as well as Azerbaijanis living and studying in Romania have attended the event.
Speaking at the commemoration ceremony, the Ambassador of Azerbaijan in Romania, H.E. Mr. Gudsi Osmanov emphasized that Azerbaijani people commemorated the anniversary of the Khojaly tragedy in a different situation this year. Thus, for the first time, this anniversary is commemorated while our sovereignty has been restored throughout the country and our tricolor flag waves in Khojaly. He emphasized that the Azerbaijani state continues its work to prevent impunity for criminals. "Some of the criminals have already been hold accountable for the Khojaly genocide and they have been brought to justice," the diplomat added.
Later, the ambassador of the Republic of Turkiye in Romania H.E. Mr. Özgür Kivanç Altan delivered a speech and stated that the whole community in the world has remained silent about the Khojaly genocide for many years, and Azerbaijan has always solved its own problems on its own. During all this time, Turkiye has always stood by brotherly Azerbaijan and we will always support each other under the motto of "two states, one nation".
Afterwards, the memory of the victims of the Khojaly genocide was commemorated with a minute of silence.
During the event, a documentary film and a photo exhibition about the Khojaly genocide were demonstrated.